Reklam
Reklam

Kadınlar

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 19.04.2019
  • 283 kez okundu

Sevgili okurlar bazı Alman Teknoloji enstitüleri Türk televizyon programlarını inceleyerek Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim konuşma/mitinglerine katılan kadın sayısını çok ilginç olarak genelde ortalama % 67.2 olarak tespit etmiş. Bu gerçekten hatırı sayılır, çok nadir benzeri olan bir ölçü.

Bu miktar kadınların mitinglere olağanüstü katılımını gösteriyor.

Muhalefet Partilerinin buna dikkat ettiklerini ben hiç düşünmüyorum. Teknoloji en ince detayları bile dikkate alıp inceliyor ancak insan beyni bunlar ancak önüne konduğu zaman düşünüyor.

Teknolojik olarak bakılacak olursa ve Almanların düşüncelerine göre Sayın Cumhurbaşkanı’nın ve partisinin aldığı oylarda kadınların büyük çoğunluğu var. Aynı durum Sayın Binali Yıldırım’da yok, Sayın Kemal Kılıçtaroğlu’da ve diğer liderlerde yok.
Ülke genelinde kadınların oy potansiyeli ise yaklaşık % 35-40 olarak hesap ediliyorki bu da bugüne kadar yapılan bütün seçim ve referandumlarda yansıyan temel rakamlar, diğerleri bunun üzerine geliyor.

Alman uzmanlara göre bilhassa eğitimsiz kadın seçmen, adayın görünüşüne, konuşmasına oy veriyor. İstanbul’da yeniden seçim yapılsa İmamoğlu’nun çok daha açık farkla kazanacağını iddia ediyorlar. Seçimlerin tamamında yaklaşık oyların yarısına sahip olan kadınlar.
Yine aynı Alman araştırmacılar kadın oylarının çoğunluğunun AKP’ye gitmesinin tek sebebi olarak Sayın Cumhurbaşkanını görüyorlar. Bunu çok iyi bilen Cumhurbaşkanı da aynı zamanda Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı.

Türkiye’de bulunan araştırmacıların bu kadar işin çekirdeğine inebildiklerini şahsen tahmin edemiyorum.

Dikkat edilecek olursa bilhassa Orta Anadolu’da ve İstanbul’un kıyı kenarlarında kadınların oyları hemen hemen büyük ölçüde AKP’ye gidiyor ve ordan alınan neticelerde zaten bunu yansıtıyor. Ege kıyılarında ise daha fazla eğitimli dolayısı ile çok daha fazla gazete ve kitap okuyan, turistleri gören, televizyonda haber dinleyen kadınların sayısı daha fazla olduğundan, muhalefete yatkınlık artıyor ve görüldüğü gibi Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde çok daha değişik neticeler alınıyor.

Bu durumu muhalefet partileri mutlaka görüyor ancak bilim olarak çekirdeğine indiklerini hiç sanmıyorum aksi halde bu konuda 17 yıldır tedbirler alırlardı.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ