Reklam
Reklam

İncil kursu!

Metin Cangör
Metin Cangör
  • 19.06.2019
  • 735 kez okundu

Sevgili okurlar geçen gün Almanya Frankfurt şehri yakınlarındayım, aşağı yukarı 40 kilometre uzağında Hanau isimli bir İlçe’de bir Alman arkadaşımla giderken yolu birden Polisler kesti. Birçok sivil polis, üniformalı polisler ve dolayısı ile kalabalık bir meraklı kitlesi.
Ne oluyor demeye kalmadan 3 kişiyi birbirlerine kelepçelemişler ayaklarını yerden kesmişler Polis minibüsüne bindirip gittiler. Arkadan bir 2-3 kişi daha aynı şekilde geldi. Bir apartman katından çıkarıyorlardı insanları. En az 15-20 kişi bu şekilde Polis minibüsüne taşındı. Fakat Polisler kimseyi yaklaştırmıyor ve uzak tutuyordu dolayısı ile gazetecilerde yaklaşamıyor uzaktan çekiyorlardı. Gözaltına alınanları da hayli hırpalayarak götürüyorlardı.

Ne olduğunu hemen anlayamadık.

Yanımdaki Alman arkadaş çok merak etti ve sormak istedi. Arabadan indi orada duran Polislerin içinde rütbesi Başkomiser olana gitti ve konuşup geri geldi. Bende kendisine ne olduğunu sordum.

İncil kursu açmışlar ve İncil öğretiyorlarmış. Bu Almanya’da yasak. Ancak kiliselerde resmi izin ile eğitimli uzmanlar tarafından olabiliyor. Üstelik Almanya’da Hıristiyan Demokrat bir Başbakan var.

Din ile her şeyi ayırmışlar.

Eğer Tanrıya dua edeceksen, edebilirsin ama bunu reklam şeklinde yapmayacaksın, yaparsan cezası var. Kurs deyince mutlaka bir duyum olması lazım ki, müşteri gelsin, bu duyum da reklam oluyor.

Dinin reklamını kabul etmiyorlar. Bu adamlarda bir apartman katında İncil okuma dersi veriyorlarmış, kanunlara göre yasak.
birbirine kelepçeli şekilde getirilenler bunlarmış.

Kiliseye veya Camiye hatta Sinagoga gitmek ve dua etmek, ibadet etmek serbest, ama din reklamı yaparak Allahın adını kullanmak yasak.

Rönesansı yıllar evvel yaşamış ileri bir toplum için gerçekten takdir edilecek bir durum.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ