Reklam
Reklam

İmar barışı kaçak yapıları hortlattı!

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 09.08.2018
  • 412 kez okundu

Türkiye genelinde olduğu gibi en çok kaçak yapının bulunduğu Muğla ilinde 31.12. 2017 yılından önce yapılmış kaçak yapılara af getirilmişti . Bu köşeden bizde ne demiştik ; “Bu af kötü niyetli insanları harekete geçirir ve kaçak yapıların sayısı süratle artar” demiştik.

Dediğimiz oldu ve kaçak yapıların sayısı süratle artmaya başladı . Kaçak yapılar Muğla ilinde hep sorun olmuştur .Muğla genelinde kaçak yapılar 20 -30 binlerle ifade edilirken ,kaçak yapıları ne valilik ne belediyeler nede bakanlık yıkmamıştır. Hep açıklamalarla iş oldu bittiye getirilmiştir. Böylece ortaya eşitsizlik çıkmış sahilleri talan edenler adeta ödüllendirilmiştir.

Muğla valiliği dün nihayet yaptığı yazılı açıklamada ;’ Mevzuata aykırı işlem yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacak ‘diyordu. Valilikten yapılan yazılı açıklamada; “Valiliğimizce (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri) gerek yapılan arazi tespitlerinden gerekse kurumumuza iletilen şikâyetlerden anlaşıldığı üzere bazı şahıs veya kuruluşlar tarafından söz konusu İmar Barışına Yönelik Kanunun suistimal edildiği ve buna bağlı olarak 31.12.2017 tarihinden sonra yapımına başlanan ve kanun şartlarını taşımayan uygulamalar yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu bağlamda özellikle Bakanlığımız yetki ve görevi kapsamında kalan korunan alanlar (doğal sit alanları ve özel çevre koruma bölgelerinde) başta olmak üzere Muğla ili genelinde izinsiz yapılaşmaya ilişkin suiistimallerin engellenmesi hususunda gerekli yasal tedbirlerin alınması açısından uydu fotoğrafları, arazi tespit çalışmaları ve ilgili Belediye Başkanlıkları eliyle tespit çalışmaları devam etmektedir. Valiliğimizce (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tespiti yapılan tüm inşai faaliyetlere ilişkin gerekli iş ve işlemler yapılacak olup , vatandaşlarımızın kanuna ve ilgili mevzuata aykırı işlem yapması, müracaatta yalan ve yanlış beyanda bulunması halinde haklarında 26/ 9 /2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ‘Resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan’ başlıklı 206’ncı maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulacağının bilinmesi gerekmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur”deniliyordu.

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar’da , belediye meclis toplantısında imar barışı düzenlemesine değinerek, “Datça’da aftan sonra çığ gibi büyüyen kaçak yapı sorunu var” açıkamasında bulundu.
Düzenlemeye karşı olmadıklarının altını çizen Uçar, “TBMM’nin almış olduğu karara karşı değiliz. Ancak bu afların, Datça’yı ne kadar daha yaşanır hale getireceği ayrı bir tartışma konusudur. Bugüne kadar kaçak yapı yapanın suçu var da, acaba plan yapıcıların hiç mi suçu yok. Bana göre, her ne şartta olursa olsun kaçak yapı yapmak suçtur. Datça’da 1986’dan beri imar planı sıkıntısı var. Eğer plan istiyorsan, vatandaş olarak kaçak yapıya değil, planı yaptırmaya yönelik girişimlerde bulun. Ben bu alanların planlarla daha iyi korunabileceğini defalarca dile getirdim. Ama buna rağmen, buralarda planları ne yazık ki gerçekleştiremedik. Planlar oluşmayınca, insanlar imar durum belgesi istediklerinde, inşaat yapamayacaklarını söylemek durumunda kaldık. İnsanlar da ‘yapanın yanında kar kalıyor’ düşüncesiyle, kaçak yapıları hiç durmadan bugüne kadar yapmaya devam ettiler. Sonunda devlet bir yasa çıkardı. Yasa, 2017’nin sonu (31 Aralık) itibariyle uygulamaya konuldu, 2018 yılında inşaata başlayanları kapsamıyor. 1 Ocak 2018 ‘den itibaren yapı yapanlar 1-5 yıl olmak üzere cezalandırılacaklardır”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ