Reklam
Reklam

Felsefe Günleri

Selahattin Sapmaz
Selahattin Sapmaz
  • 13.09.2017
  • 212 kez okundu

Menteşe Belediyesi Felsefe Kültür sanat Derneği iş birliğiyle düzenlenen 3. Sonbahar Buluşması Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinde yapıldı.Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Türkiye’nin Kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün de işaret ettiği gibi, fikri hür, vicdanı hür insanlar olabilmemizin yolu gerçek anlamda düşünmekten yani felsefeden geçtiğini belirtiyor. İnsanlık tarihindeki en önemli değişimlerin, en yüksek fikirlerin ve en yüksek kazanımların temel esin kaynağı felsefedir.
Felsefe Kültür Sanat Derneği ile birlikte düzenlediğimiz, Düşünüyoruz Öyleyse … adlı sempozyumumuza hoş geldiniz diyor, katkı ve katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum ”dedi.
Felsefe Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Apaydın’da Menteşe Belediyesine yapmış olduğu ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek; “Felsefenin doğduğu topraklarda, ülkemizde felsefeyle buluşmamız çok sıkıntılı oldu. Bir Kültür Kenti olan Menteşe’de Felsefe üzerine bir etkinlik yapmaktan kıvanç duyuyoruz. Etkinliğin burada düzelmesini sağlayan Menteşe Belediyesine ve bizlerle yakından ilgilenen Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’e içtenlikle teşekkür ediyorum”dedi.
Oturum Başkanlığını Galatasaray Üniversitesinden Prof. Dr. Nami Başer’in yaptığı, 3. Sonbahar buluşması, eski Yunan’dan ve Descartes felsefi kavramların evrimi temalı, Muğla Üniversitesinden Prof. Dr. Hatice Nur Beyaz – Erkızan’ın Aristoteles ve Descartes ‘ın Özgürlük anlayışı üzerine konuşmasıyla başladı.
İstanbul Arel Üniversitesinden, öğretim görevlisi Yasin Gurur Sev, Ruh- Beden İlişkisi bağlamında Aristoteles ve Descartes sunumunu yaptı.
Başkanlığını Prof. Dr. Nami Başer’in yaptığı oturumda Galatasaray Üniversitesinden Doç. Dr. Aliye Karabük- Kovanlıkaya’nın, Yöntem olarak Şüphe, Bilginin zemini olarak ben bilinci konulu, Ege Üniversitesinden Prof. Dr. Solmaz Zelyüt, Descartes’ın kesinlik arayışı sunumunu yaptı.
10 Eylül Pazar günü oturum başkanlığını Ali Apaydın’ın yaptığı oturumda Galatasaray Üniversitesinden Prof. Dr. Nami Başer, Öznellik ve Bilim konusunda, Galatasaray Üniversitesinden Doç. Dr. Paul – Albert Andre Ballanfat,Tanrının Vücudu hakkında Bürhan(Kanıtlama)Sorunu, Felsefe Günlerini son oturumda oturum başkanlığını FKSD Başkanı Ali Apaydın yaparken Orta Doğu Teknik Üniversitesinden Doç. Dr. Barış Parkan,Süreç Felsefesinde Descartes Eleştirisi konulu sunumu yaptı.
Orta Doğu Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Halil Turan, Descartes’ın Yıkım Yöntemi, Bilgide Pekinlik Ölçütleri ve Yol Açtıkları Sorunlar konulu sunumu yaptı.
Felsefe Günleri Kapanış konuşmalarıyla son buldu.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ