Reklam
Reklam

Elia ile yolculuk

Selahattin Sapmaz
Selahattin Sapmaz
  • 02.05.2018
  • 307 kez okundu

Zülfü Livaneli, Dünyanın ünlü sinemacılarından olan, Kayseri doğumlu Elia Kazan ile geçirdiği günleri kaleme almış, kitapta MK Perker tarafından çizilen resimler kullanılmış.
Karakarga Yayınlarından çıkmış. Kitap 120 baskı yapmış, 114 sayfa.

Kitabın başına, Konstantinos Kavafis’ in şiiri konmuş. “Çınarın Boğumlu Parmakları”, “Dördüncü Katın Bütün Oyuncularına” “Anadolu Gülüşü”,” Anneye Dönüş” kitabın bölümleri.

Kitabın arka kapağında, “Dünyaca ünlü sinema ustası ve yazar Elia Kazan, kendini bir Amerikalı ya da Yunan gibi değil, bir Anadolulu gibi hissederdi. Pek çok oyuncuyu da birlikte çalışmaya Anadolu Gülüşü dediği yetenekle ikna ederdi. McCarthy dönemindeki hataları, onu ömür boyu kovaladı. Üçüncü Oscar’ını bile üzüntüyle kaldıran Kazan, belki biraz avunmak ve arınmak için annesinin dizlerine koşan bir çocuk gibi, memleketi Kayseri’nin yollarına düştü.
Kadim Anadolu, bambaşka ilkelere sahip, farklı deneyimler yaşamış iki insanı, Zülfü Livaneli ve Elia Kazanı belki de tek ortak yolculuklarına çıkarmayı başardı. Livaneli’nin büyülü satırlarından okuyacağınız bu sıra dışı yolculuğu, MKPerkerin muhteşem çizgileri eşlik ediyor.”

Kitaptan bir bölümü alıp ön kapağın arka yüzüne koymuşlar;
“Ne zaman yola çıkacağımızı soruyor. İki güne kadar, diyorum. Önce Ankara’ya uçacağız sonra da uçak değiştirip Kayseri’ye. Olmaz diyor başını inatla sallayarak kesinlikle olmaz. Arabayla gidelim, uçak istemiyorum. Arabayla gidelim ki Anadolu’yu görebileyim. Ama çok uzak diyorum zaten yorgun ve bu seyahat için yaşlı olan adama Üzülüyorum onun için, aynı zamanda bir şey olacak diye korkuyorum.
Arabayla elbette gidebiliriz, diyor. Böyle olmasını istemiyorum. Anadolu’yu hissedebileceğim bir yolculuk olmalı, uzun sürmeli , yavaş yavaş yaklaşmalıyız gideceğimiz yere.
Erciyes Dağının başındaki karları uzaktan görmeliyiz. Sanki cennete gider gibi konuşuyorsun, diyorum. Kuşkun mu var, diyor. Elbette cennete gidiyoruz, Cennetin Doğusuna.”

Yaşanmışlıkları anlatan bir kitap, iki ünlü insanın , hayatlarındaki zorlukları ve kesişmeleri , yazarın güçlü kaleminden anlatılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ