Reklam
Reklam

DATÇA SAHİPSİZMİ ?

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 25.03.2019
  • 184 kez okundu

Datça ,Muğla’nın en önemli ilçelerinden birisidir. Datça yarımadası tarihi ve kültür varlıklarının yanı sıra Badem ve Zeytinyağı ilede ünlüdür. Datça ‘nın iklimine baktığımızda nem oranı en az olan bir bölgedir. Geçmişte hastaların tedavi olmaları için Datça’ya gönderildikleri rivayet edilir.
Datça doğal güzelliklerinin korunması açısından Özel koruma alanı içine alınmıştır. Buna rağmen Datça’da bir betonlaşma başlamıştır . Datça nedense yeteri kadar denetlenemiyor. Datça merkezinin beş km batısında bulunan ve sahile kadar uzanan Kargı deresi ve çevresinde çöp dağları oluştu .
Çöp dağlarının kaldırılması için Datça ilçesinde doğaseverler, Kargı Deresi’ndeki atıkların biran önce kaldırılması için eylem yaptı.
Kargı Deresi yatağının son hali, doğaseverleri harekete geçirirken , Datça Yerel Tohum Derneği’nin çağrısı üzerine, Datça Kirlilik Avcıları ile Muğla Çevre Platformu’ndan (MUÇEP) bir grup doğasever Kargı Deresi yatağı boyunca yürüyerek, çöp dağlarını andıran atıklara dikkat çekti.

İnşaat atıkları ve molozların yanı sıra, otomobil lastiklerinden, her türlü ev eşyasına, klozetten tıbbi atıklara kadar hemen her türlü atık maddenin bulunduğu dere yatağı görenlerin yüreklerini burkuyor .

Datça Yerel Tohum Derneği Başkanı Zeki Karacan yaptığı konuşmada, Kargı Deresi’ndeki kirliliğin had safhaya ulaştığına dikkat çekti. Karacan, “Kirlilik denizimizi, toprağımızı etkiliyor. Çünkü artık kirlilik her yere sıçramaya başladı. Su kaynağı merkezlerimizden biri olan Kargı Deresi, moloz yığınına dönüşüp, kangren olmaya başladı. Bunun gibi her yerden sinyaller geliyor. Bu gidişata dur dememiz gerekiyor “dedi.

Hiçbir siyasi amaçlarının olmadığını da belirten Karacan, “Buraya hiç kimseye karşı olmak için gelmedik. Hiç kimsenin tekelinde değiliz. Bağımsız ve özgür olarak sizlerle birlikte ‘Datça için neler yapabiliriz’ düşüncesiyle buraya geldik. Her şey, daha yaşanabilir bir Datça için. Bu olaydan hiç kimse siyasi nemalanmaya kalkmasın. Biz hiçbir gruba sitemle yola çıkmadık. Kaymakamlık, belediye, sivil toplum kuruluşları, muhtarlıklar ve yüreği Datça aşkı ile yanan herkesin katılımıyla temiz bir Datça için güç birliği oluşturmak amacındayız “

Tabiki insan ilk anda Belediye ne yapıyor sorusunu kendine soramadan edemiyor. Verilen bilgilere göre Belediye Çevre bakanlığına harfiyat döküm alanı için yer talebinde bulunmuş ama cevap alamamış . Datça belediyesi bakın ne diyor; “Datça’nın tamamı özel çevre koruma bölgesidir. 2014 yılından sonra harfiyat atık ve yönetimini Muğla Büyükşehir Belediyesi yapmakla yükümlüdür. Ancak imar planlarında harfiyat döküm sahasını onama yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığınındır .Büyükşehir tarafından yapılan başvurular cevapsız bırakılmıştır “ deniliyor.
Ya kardeşim bu ilin bir valisi var. Aynı zamanda valinin denetiminde görev yapan birde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının elamanlarından oluşan Şube müdürlüğü var Bunlar ne yapar? Görevleri koruma alanları içindeki yerlerin korunması için yapılacak çalışmalar değilmidir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ