Reklam
Reklam

ÇİFTLER VE BELİRGİNLİK

Abidin Sönmez
Abidin Sönmez
  • 09.01.2018
  • 273 kez okundu

Yeni dikilmiş meyve ağacı fidanları birbirine çok benzer. Hangisinin hangi meyveye ait olduğu zor anlaşılır. Onlara baktığımızda birbirinden ayırt edemeyiz. Bunu yapabilmemiz için tarım konusunda uzman olmamız ya da uzun yıllara dayalı bir deneyime sahip olmamız gerekir. Aksi takdirde yan yana dikilmiş iki fidanın aynı olduğunu düşünürüz. Ancak yıllar geçip fidanlar büyüdükten sonra aralarındaki farklar gözle görülür duruma gelir. Meyvesine, yaprağına, gövde rengine bakarak hangisinin ne ağacı olduğunu söyleyebiliriz.
Aynı evde birlikte yaşamaya başlayan iki genç insan meyve fidanları gibidir. Birbirlerine çok benzerler ve bunun da farkındadırlar. Ortak zevklere sahiptirler. Her konuda iyi anlaştıklarını düşünürler. Her biri diğerinin kendisiyle aynı ya da çok benzer olduğuna inanır. Birbirini bulmalarının bir şans olduğunu, aralarındaki sevginin bu benzerlikleri koruyacağını, ömürlerinin sonuna kadar mutlu ve güzel anlaşan bir çift olarak kalacaklarını..
Birlikte yaşamın ilk yıllarında hayat genellikle toz ve pembe sözcüklerinin çevresinde dolanır. Bu dönemde çiftin birbiriyle konuşabilme sorunu neredeyse hiç yaşanmaz. Baş başa kaldıklarında sular seller gibi konuşurlar. Birbirlerini anlarlar, hatalarını karşılıklı olarak ya hiç görmezler ya da hoş görürler. Anlaşmazlık yaşamazlar.
Aralarındaki ilişkinin kırmızı çizgilerini henüz çizmemişlerdir. Birlikte yaşamanın kuralları saptanmamış, sinirlenme eşikleri ortaya çıkmamıştır. Çünkü aşık olan insanların başka öncelikleri vardır. Seninle cilveleşelim ama önce diş macunu kapağını açık bırakmayacağına söz ver demeyiz.
Bazı çiftler gerçekten uzun yıllar bir arada kalır. Mutlu ve huzurlu bir yaşam sürerler. Birbirlerine olan sevgileri azalmaz. Şekil değiştirse de aynı yakınlığı, aynı sıcak duyguları korurlar. Yıllar geçtikçe farklılaşırlar. Ancak farklılaşmaları aralarında pek fazla sorun yaratmaz. Ya da derin sorunlara sebep olmaz. Her biri diğerinin farklı yönlerine anlayış göstermeyi ya da katlanmayı öğrenir. Aralarındaki çatışmaları sorun yaratma noktasına gelmeden çözümleyebilirler.
Ama bazı çiftler o kadar şanslı değildir. Hayat onların penceresinden epeyce fırtınalı görünür. Bu çiftlerde tatlım cicim ayları çabuk geçer. Yaşları ilerledikçe birbirine daha az benzemeye başlarlar. Farklı yönleri artar. Hem sayı hem de derinlik olarak. Birbiriyle konuşabilmeyi başaramazlar. Bu nedenle de aralarındaki farklılıklarla baş etmeyi öğrenmede zorlanırlar. Sorunlar büyür, büyür.. Yıllar geçtikçe yeni yeni farklılık alanları ortaya çıkar. Var olanların da derinliği artar.
İşin rengi değişmiştir. Yapılan hatalar göze batmaya, can yakmaya başlamıştır. Dünya pembe tonlarından eflatuna, mora doğru dönmeye yüz tutmuştur. Önceleri görmezden geldikleri eksikler çukur ayna yansımaları olarak devasa boyutlarda karşılarına çıkmaktadır. Bazı tavırlar, bazı alışkanlıklar sinir etmektedir. Bu değişim beklemedikleri, ummadıkları ölçüde zorlayıcıdır.
Birlikte yaşamın zorluklarını aşabilmenin yollarından biri de belirgin olmaktır. Farklılıklar kaçınılmaz. İstesek de istemesek de yıllar geçtikçe farklılıklarımız artacaktır. Konuşurken belirgin olmak onları yok etmeyebilir, azaltmayabilir. Fakat onları anlamaya, onlara katlanmaya, onlarla birlikte yaşamaya yardımcı olacaktır.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ