Reklam
Reklam

Bir Kitap

Utku Kavcar
Utku Kavcar
  • 31.08.2018
  • 526 kez okundu

Bugün size bir araştırma kitabından söz etmek istiyorum. Yazarı Amerikalı bir psikiyatri profesörü olan Arnold Ludwig. Kitabının adı “King of the Mountain: The Nature of Political Leadership”. 2002 yılında yayınlanan bu eser 18 yıllık bir çalışma sonucunda oluşmuş.
Profesör Ludwig ülkelerini yöneltmiş 2000 lideri ele alarak başlamış çalışmasına kimler mi konu olmuş bu çalışmada? İsmini hepimizin bildiği kişiler aslında; Roosevelt, De Gaulle, Stalin, Hitler, Nehru, Churchill,Maun, Nasır, Mussolin, Mandela, Kaddafil, Saddam, Arafat, Kennedy, Casttro…
Detaylı ve zahmetli bir çalışma ile belirlenen 200 kritere göre bu 2000 lideri incelemiş profesör ve ekibi. Son değerlendirme ise 377 lider kalmış. Onları kriterlere göre 1-31 arasında puanlamış.
Kendisinin political greatness scale- siyasal bütünlük ölçütü olarak adlandırdığı bu sıralamaya göre örneğin;
Roosevelt 30
Mao 30
Lenin 28
Nehru 25
Castro 23
Churchill 22
Kennedy 15
Puan almışlar.
Bu araştırma sonucuna göre tek bir lider 31 tam puan almış. Ona da “vizyoner-visionary” sıfatıyla 20.yüzyılın en büyük devlet adamı ünvanını vermiş araştırma ekibi.
Sanırım tahmin ettiniz bu büyük liderin kim olduğunu. Ulusumuzun ve yurdumuzun kurtarıcısı Mustafa Kemal ATATÜRK bu eşsiz lider…
Bu vesile ile 30 Ağustos Zafer Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum.
Eşsiz ulusal zaferimizin 96.yılında başta büyük ATATÜRK olmak üzere bizi bu güzel ülkeyi bırakan aziz şehitlerimize, her biri bir kahraman olan tüm komutanlarımıza, askerlerimize saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Hepsinin ruhları şad olsun.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ