Bilgisayarın hayatımızdaki yeri ve değeri

14 Eylül 2013 | 2 Yorum | Okunma Sayısı:771

Bilgisayar kelimesini ilk olarak duyduğumuzda ne düşünüyoruz? Ne kadar bu teknoloji kullanabiliyoruz? Teknolojinin hayatımızda yeri nedir? Bilgisayar öğrencisi olarak avantajları ve dezavantajlarıyla beraber sizlere teknoloji hakkındaki bilgilerimi paylaşacağım.
İlk olarak bilgisayar dediğimizde aklımıza gelen şey sosyal paylaşım siteleri(Facebook, Twiter, Instagram, Foursquare gibi..) Zamanla insanları bu siteler sayesinde 24 saat bir masa, bilgisayar ve nescafe ile kendilerine bağlamayı başardılar. Oysaki bilgisayar: Aritmetik , mantıksal işlemleri yapabilen yaptığı işlemlerin sonucunu saklayabilen ve istenildiğinde geri getiren, çeşitli aritmetik ve mantıksal işlemler yapabilen elektronik bir cihazdır. Peki bu cihazı ne kadar bilinçli kullanabiliyoruz? Biz öğrencilere sorulursa fazlasıyla bu işi başarılı bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Ders aralarında, dışarıda herhangi bir mekanda, şehir dışında nerede olursak olalım internete bağlanmaya devam ediyoruz. Bu arada öğrenci hali demekle de kalınmıyor bazen halimizden şikayetçi bile oluyoruz. İnternet paketim yok, bilgisayarım yok, modemim çalışmıyor sürekli ağ bağlantıları kopuyor, gecenin bir yarısında bile Türk Telekomu aramaktan rahatsız olmuyoruz 
Peki bu siteleri bilinçli olarak kullanabiliyor muyuz? İnternet değildir ki sadece Google, Facebook, Burc yorumları, Yemek tarifleri, Magazin Haberleri.. Elimizde sınırı olmayan bir network(ağ) sistemi vardır ve biz sadece bu sistemi hayatımızdaki belirli şeylerle kısıtlıyoruz. Kimimiz kaç yaşında olursa olsun azim sayesinde merak edip bilgisayar kullanmaya çalışıyor bilgi topluyor, kimimiz ise hep aynı şeyleri yapmaktan sıkılmıyoruz(Facebook’a gireyim, Instagramda fotoğraf paylaşayım, yer bildirimimi yapayım. Tarlama bakayım puan toplayayım gibi..) Tabi ki de bunları da yapacağız sanmayın ki ben yapmıyorum, yapmadığım içinde söylemiyorum sizlere. Bu şu değildir ki saatlerce bilgisayarın başında gözünü kırpmadan ona zaman ayırıyoruz. Günümüzü boşa harcamaktan başka bir şey değildir ki bu.
Düşünsenize elinizin altında sınırsız bilgi(kütüphane)var. Size demiyorlar ki dokunmayın yasaktır! Sadece merak edip Google sayfasına istediğimizi yazamıyoruz. Google sayfasını bırakın bilgisayarı açmayı bile beceremiyoruz. Zamanla teknoloji hayatımıza girmişken biz hala daha bilgisayar kullanmayı ya bilmiyoruz yada öğrenmek istemiyoruz. Unutmayalım ki bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır. Öyle bir şey ki alışkanlık olmuş sürekli girdiğimiz siteleri Sık kullanılanlar alanına ekliyoruz, oda yetmiyor internet tarayıcımızın araç çubuğuna kısayollar atıyoruz daha hızlı girebilmemiz için!
Oysaki elimizdeki bu internet ağını bilgi araştırarak, haberleri takip ederek, belki de şimdiye kadar okuyamadığımız, yarıda kalan kitapları teknoloji sayesinde tamamlayabiliriz.
Düşünsenize önünüzde sonu olmayan bir yol var. Her adımımızda yeni bir bilgi öğreniyoruz. Eğitim, Sosyal, Ekonomi, Sağlık, Teknoloji, Siyaset vb. konularda. Herhangi bir levha, engel yok, tam aksine önümüzü görebilmemiz için bir ışık var. Bize düşen sadece karanlıkta kalıp oturmak değil ayağa kalkıp bir mum yakmaktır. Her saniye yeni bir bilgi öğrenmek için! Bir sonraki yazımda görüşmek dileğimle..
Mustafa Kemal Atatürk’ünde dediği gibi; Çalışmak demek, boşuna yorulmak, terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü uygar buluşlardan azami derecede istifade etmek zorunludur.

Paylaş

  • Facebook
  • Twitter
  • Email

Yorumlar (2)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Tarık diyor ki:

    Çok güzel. Tebrikler…

  2. Cafer Aydın diyor ki:

    Türkiyede google üzerinden en çok aranan terimin facebook,youtube,yutube ve feysbuk olduğunu biliyormusunuz :) Buda şu demek oluyor bizim insanlarımız google ı bilgi aramak için değil bir siteden bir siteye geçiş yapmakta köprü olarak kullanıyor :) İlk yazını beğendim Gülcan , başarılarının devamı dilerim …

Yorumunuzu Ekleyin

Email
Print