Reklam
Reklam

BELİRSİZLİK ÖRNEKLERİ – 2

Abidin Sönmez
Abidin Sönmez
  • 06.02.2018
  • 334 kez okundu

“Öncelikle belirtmeliyim ki eğitim konusu çok önemlidir. Ülkemizin gelişmesi için eğitim büyük ölçüde belirleyicidir. Eğitim öylesine büyük bir etkiye sahiptir ki bir ülkenin geleceği tümüyle çocuklarına verdiği eğitimin kalitesine bağlıdır. Gelişmiş, refah düzeyi yükselmiş bir ülke olmak istiyorsak çocuklarımızı modern ve kaliteli şekilde eğitmeliyiz. Ülkesini, yurdunu seven başarılı bir nesil ancak o zaman yetişebilecektir.
Eğitim mutlaka kaliteli olmalı, eğitim sistemi çocuklarımızın ve gençlerimizin beceri ve kapasitesine uyum sağlayacak esneklikte düzenlenmelidir. Açılacak yeni okullar ülke ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kararlaştırılmalıdır. Öğretmenlerimizin bütün ihtiyaçları karşılanmalıdır. Eğitim konusu enine boyuna değerlendirilmeli ve mümkün olan en iyi eğitim politikası saptanmalıdır. Daha sonra da bu politika titizlikle uygulanmalıdır.”
Yukarıdaki sözler her hangi bir zamanda ve yerde karşılaşabileceğimiz türden. Gazetede, ya da internet ortamında okuyabileceğimiz, televizyon ekranında sık sık işitebileceğimiz konuşmalardan. Sık rastlanan nitelikte olmasının dışında bu sözlerin başka önemli bir özelliği daha var: Çok fazla belirsizlik içeriyor. Hatta her hangi bir belirgin mesaj vermediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Burada söylenenlerin belirgin olabilmesi için aşağıdaki soruların yanıtlarını da vermesi gerek:
Kaliteden kast edilen nedir, kaliteli eğitim nasıldır, nasıl bir eğitim olursa kaliteli olur, modern eğitimin tanımı ve çerçevesi nedir, ne olursa modern olur, ne olursa modernlik tanımı içine girmez, eğitim sistemi nasıl esnek olur, esnek bir eğitim sistemi ne gibi özellikleri taşımalıdır, öğretmenlerin ihtiyaçları nelerdir, iyi bir eğitim politikası hangi özelliklere sahiptir…
Zaman zaman örnektekine benzer şekilde konuşuruz. Sözlerimizi genleştirmek, kapsamını genişletmek hoşumuza gider. Büyük bir çerçeve içinde kalmaya, özen gösteririz. Çünkü bu çekicidir. Neden derseniz, herkesin kabul ettiği sözleri dillendirmek tatlıdır. Kimse itiraz etmediği zaman doğru söylediğimizden emin oluruz, dolayısıyla rahatlarız. Kendimizi güvende hissederiz. Kuş tüyünden yapılma bir koltukta oturuyormuş gibi mutlu oluruz.
Söylediklerimize kimse itiraz etmez, edemez. Ne diyecek? Eğitim kaliteli olmasın mı diyecek? Öğretmenlerin ihtiyaçları karşılanmasın mı diyecek? Iyi bir eğitim politikasına gerek yok mu diyecek?
Yaşadığımız dünyaya duyarsız kalamayız, kalmamalıyız. Gündelik yaşamda karşılaştığımız gelişmelere ilgisiz olmamız beklenemez. Belli konularda görüşlerimiz, kanaatlerimiz, izlenimlerimiz olabilir, olmalıdır. Yaşadığımız apartmanda, semtte, mahallede, kentte, ülkede olup bitenleri yakından izlememiz son derece anlamlı ve gerekli. Ancak eğer belirgin olmazsak söylediklerimiz insanların bir kulağından girip diğerinden çıkar gider. Çünkü belirgin değildir. Hangi ortamda olursa olsun söylediklerimizi belirginleştirirsek kazançlı çıkarız. Doğru anlaşılırız. Kendimizi doğru ifade etmiş oluruz.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ