Reklam
Reklam

Askeri yasak bölge kaldırılsın

Kazım Tokuç
Kazım Tokuç
  • 08.02.2019
  • 139 kez okundu

Dünkü yerel gazetelerde okumuşsunuzdur. Köyceğiz hudutları içinde bulunan Sultaniye ‘nin Büyükkaraağaç mahallesinde yaşayan vatandaşlar askeri kimlik taşıyorlar . Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı Büyükkaraağaç mahallesi 12 Eylül darbesinin ardından askeri yasak bölge ilan edilmişti . Büyükkaraağaç mevkiinde yaşayan yaklaşık 200 kişi, yıllardır hizmet sıkıntısı yaşadıklarını ileri sürerek mahallelerinin askeri bölgeden çıkarılmasını istiyorlar.

1982’de Kenan Evren tarafından alınan kararlardan ve yasaklardan kurtulmak istediklerini belirten mahalleliler, darbeden sonra yasak alan ilan edilen 3 bin 639 hektar alan nedeniyle hayatlarının zindana döndüğünü köylerinden Marmaris’e gitmek için de 4 kapıdan geçmek zorunda olduklarını belirtiyorlar.

12 Eylül’den sonra Büyükkaraağaç mahallesi Askeri bölge içine alınırken ,Mahallede yaşayanlara askeri kimlik , Araçlarına taşıt kimliği verildi . Askeri kimliği bulunmayan hiçbir vatandaş mahalleye giremiyor. Mahallenin önünde bulunan sahil şeridi de kırmızı balonlarla çevrilirken, balıkçılık yapan mahalleliler denize açılamıyor. Açılanların ise teknelerine el konurken , Askeri bölgeye girdiklerinden sahipleri de yargılanıyor.

Bir gazeteci olarak bölgeyi çok iyi biliyorum . Zaman zamanda bu bölgeye girmek zorunda kaldım . Orada yaşayan vatandaşlarda artık yaşadıkları mahallenin askeri mıntıkadan çıkarılmasını istiyorlar . Çünkü zor şartlarda yaşamak zorundalar .Mahalle sakinleri ellerindeki dövizlerle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan yardım isterlerken ; “Başkomutanımız köyümüze çay içmeye bekliyoruz .Başkomutanımız umudumuz sensin, Reis duy sesimizi , Emine hanım kurtar bizi” yazılı dövizler dikkat çekti .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ