Reklam
Reklam

9 Eylül

Utku Kavcar
Utku Kavcar
  • 08.09.2017
  • 212 kez okundu

Anadolunun kurtuluş serüveninde, 19 Mayıs 1919’ta başlayan süreç artık dolu dizgin sona doğru akmaktadır.
26 Ağustos 1922 sabahı uygulamaya konulan büyük bir dikkat ve titizlikle hazırlanmış taarruz planı, “Başkomutanlık Meydan Muharebesi” yeni bir aşamaya gelmiştir. 30 ağustosta kesin zafer kazanılarak, işgal kuvvetleri dağıtılmış ilk hedeflere ulaşılmıştır.
Başkomutan Gazi Mustafa Kemal 1 Eylül’de tarihi bir bildiri yayınlar. Amaç tüm düşman kuvvetlerini Anadolu’dan tamamen atmaktır. Başkomutan “Bütün arkadaşlarımın Anadolu’da daha başka meydan muharebeleri verileceğini göz önüne alarak ilerlemesini ve herkesin akıl gücünü, yiğitlik ve yurtseverlik kaynaklarını yarışırcasına esirgemeden vermeye devam eylemesini isterim. Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” der. Kahraman ordu üç koldan işgali sonlandırmak için dolu dizgin akar.
Türk Ordusu, 8 Eylül 1922’de İzmir Kemalpaşa’ya ulaşır. İkinci Süvari Tümen Komutanı Yarbay Zeki (Soydemir) komutasındaki Birinci Süvari Alayı’na bağlı Dördüncü Alay Komutan Yardımcısı Yüzbaşı Şerafettin (İzmir) komutasındaki süvarilere ertesi gün İzmir’e girme görevi verilir.
9 eylül…
İzmir’e girişte önemli bir direnç ile karşılaşmayan Türk süvarileri, Kordonboyu’nu geçerek Konak’taki Hükümet Konağı’na ulaşır. Pasaport civarında atılan bir el bombasıyla hafif şekilde yaralanan Yüzbaşı Şerafettin’in Hükümet Konağı balkonundaki bayrak direğine Türk bayrağı çekmesinin ardından, Yüzbaşı Zeki komutasındaki süvari birliğince de Hükümet Konağı’nın hemen sağ tarafında yer alan ve günümüze ulaşmayan Sarıkışla ile Kadifekale’ye de Türk bayrakları çekilerek İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşu ilan edilir.
Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, 3 yıl 3 ay 24 gün süren işgali sonlandıran İzmir’in kurtuluşu üzerine şu mesajı yayımladı: “İlk verdiğim Akdeniz hedefine varmakta, orduların gösterdiği gayret ve fedakarlığı hürmet ve takdirle anarım. Elde edilen büyük muzafferiyetin yapıcısı olan kıymetli arkadaşlarıma en içten teşekkür ve tebriklerimi bildiririm. Orduların bundan sonra verilecek hedeflerin alınmasında da aynı fedakarlık yarışmasını göstereceklerine inancım tamdır.”
Büyük Önder’in ordulara 1 Eylül’de verdiği emirle başlayan takip harekatı, 18 Eylül 1922’de işgal kuvvetlerinin tek bir askeri kalmayacak şekilde Anadolu’dan ayrılmalarıyla sona erer.
İzmir’in 9 Eylül’de düşman işgalinden kurtuluşu, Mudanya Ateşkes Antlaşması ve sonrasında Lozan Barış Antlaşması’na uzanan süreci başlatması nedeniylede Türk ulusunun kurtuluşu ve bağımsızlığının simgesi olarak tarihe geçer.
9 Eylül’de, İzmir’de çiçekler bir başka mı açar? doğrusu bilmiyorum ama bu marşı seviyorum.
İzmir’in dağlarında çiçekler açar
Altın güneş orda sırmalar saçar
Bozulmuş düşmanlar hep yel gibi kaçar
Yaşa Mustafa Kemal Paşa, yaşa
Adın yazılacak mücevher taşa

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ