Reklam
Reklam

Kalsiyum ve beslenme

İlkay Öngen
İlkay Öngen
  • 01.03.2017
  • 503 kez okundu

Kalsiyum vücudumuzdaki diş ve kemikleri oluşturan ve sağlıklı güçlü olmalarını sağlayan bir elementtir. Vücudumuzdaki kalsiyumun büyük kısmı kemiklerde ve dişlerde yer alırken çok az bir kısmı da yumuşak dokuda ve kanda yer almaktadır. Özellikle kemik yapımının fazla olduğu ergenlik döneminde, gebelik ve emziklilik döneminde ve erimenin hızlandığı menopoz döneminde vücutta mutlaka yeterli miktarda bulunması gerekir.
Düzenli ve yeterli miktarda alındığında yetişkinlerde yaşla beraber oluşan kemik hastalıklarına yakalanma olasılığını azaltırken, çocuklarda da sağlam kemikler oluşmasına yardımcı olur. Yaş ilerledikçe kemiklerde oluşan deformasyonla beraber kemik erimesi hızlanmaktadır. Kemik ölçümünde hızlı azalmalar oluşunca da ciddi kemik ve eklem hastalıkları oluşabilir. Sadece kemikleri korumak için değil vücutta gerçekleşecek birçok işlev için de yardımcı olmaktadır. Öncelikle kalp sağlığı için kalsiyum çok önemlidir. Kasların sağlıklı kalması ve gelişmesi için,kanın pıhtılaşmasını desteklemek için,ayrıca sinir sisteminin de düzenli işleyebilmesi için kalsiyumun yeterli miktarda olması gerekir.Birçok mineral gibi vücuda enerji sağlamaktadır.
Kalsiyum eksikliğinde vücutta birçok sorun ve hastalık oluşmaktadır. Kemik ve diş sağlığının bozulması, diş çürümeleri, diş eti kanamaları, raşitizm, saç ve tırnaklarda kırılma, yüksek tansiyon, kas krampları ve ağrılı kramplar, kalp çarpıntısı, uykusuzluk, agresiflik ve depresyon gibi birçok sorun oluşur. Bazen eksikliğe bağlı böbrek taşı oluşumu da görülebilir. Ancak fazla alındığında da taş oluşum riskini artırabilir. Fazlalığında başka rahatsızlıklar da oluşabilir. Bu nedenle kalsiyumun yeterli miktarda alınması çok önemlidir. Kilo koruma ve kilo verme için de kalsiyumun faydası vardır. Yağların yakımında ve azalmasında etkili olmaktadır. Diyetinizde kalsiyum alımına özen göstermeye çalışın.
Günlük kalsiyum ihtiyacı yetişkinlerde ortalama 1000 mg,50 yaş ve üzeri yada gebelerde 1500 mg.,çocuklarda ise 500-600 mg arasıdır.
Besinlerin kalsiyum içeriğine bakıldığında yüksek oranda içerenler arasında yer alan besinler;
*Barbunya, nohut, fındık, badem içi, soya fasulyesi, susam
*kaşar peyniri, çökelek, düşük yağlı beyaz peynir, yoğurt
*Şalgam, lahana, bamya, brokoli, taze fasulye, ıspanak, marul, yeşilliklerin birçoğunda fazlaca vardır özellikle asma yaprağında boldur.
*Pekmez, dondurma, balık ve türevleri, yeşil zeytin vb .de de bolca vardır.
Bol kalsiyum İçeren Diyet Örneği
Sabah:1 kase süt ya da yoğurt
6-12 adet çilek
5 adet badem
1 yk yulaf ezmesi
Ara: bol su ve 2 adet kuru kayısı
Öğle: çökelek ilave edilmiş salata(bol miktarda yeşil sebze içermeli)1 dilim çavdar ekmeği
Ara:1 kase yoğurt ya da süt 1 meyve
Akşam: Izgara balık ve bol yeşil salata

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ