YUNAN MİTOLOJİSİ-3/ HERA

Hera, on iki titanlardan Rhea ve Kronos’ us kızı, Zeus’ us kız kardeşidir. Roma mitolojisindeki ismi ise “JUNO” dur. Evlilik ve doğum tanrıçası sayılan Hera tanrıçaların kraliçesidir. Bir önceki yazımızda Zeus ve on iki titanlara olan dünya savaşını anlatmıştık. Bu savaşın sonunda ortaya Olympos Tanrıları olarak bilenen Zeus’ us önderliğindeki altı tanrı dünyaya hâkim olmuştur. Bunların içinde Zeus’ us ilk ve sürekli eşi Hera da yer almaktadır.

Hera güçlü ve çirkef bir kadını temsil eder. Kadınların tüm kötü özellikleri onda toplanmıştır. İnatçı, kavgacı, hırslı, kindar, geçimsiz, aşırı kıskanç ve hırçındır. Yunan mitolojisindeki hikâyelere baktığımızda bazen sebepsiz yere bile nefret doğar içinde. Yunan mitolojisinde Zeus ile birlikte her türlü kişilik bozukluğunun tanrısallaşmış halleridir.

Zeus Yunan Mitolojisinde çapkınlıkları ile ünlü bir tanrıdır. Yine bir gün küçük bir kuş formuna girip soğuktan titreyerek Hera’ nın yanına sokulur. Hera ona acıyarak koynuna alır. Zeus, Hera’ nın güzelliğinden etkilenip gerçek yüzünü ortaya çıkarıp Hera ile beraber olamaya çalışır. Ancak Hera’ nın bunun için bir şartı vardır o da “Evlilik”.

Yunan mitolojisine göre dünya üzerinde gerçekleşen ilk meşru evliliktir bu. Bu evlilik Yunan mitolojisinde büyük bir külttür. Hera, hamile ve doğum yapan kadınların yanında olup onlara güç verdiğine inanılırmış. Ayrıca gerçekleşen tüm evliliklerin ve aile birliğinin koruyucusu statüsündedir.

Hera’ nın evliliği “Batı Kızları” olarak da bilinen Hesperidlerin bahçesinde gerçekleşmiştir. Bu düğünde GAİA (Toprak Ana), bu bahçede yetişen altın elmaları düğün hediyesi olarak Hera’ ya vermiştir. Altın elmalarını Hera kendi elleriyle dikmiştir bu bahçeye.

Rivayete göre; bir gün dünya güzellik yarışması düzenlenir. Yakışıklı Truva Prensi PARİS Batı Kızları Bahçesinde yetişen altın elmayı hangi tanrıçaya verir ise dünyanın en güzel kadını o seçilecektir. Paris tutup bu elmayı AFRODİT’ e verir. Afrodit de bunun karşılığında Paris’ e dünyanın en güzel aşkını vaat eder. Ki bu bildiğimiz üzere Truva Savaşına neden olan Helen-Paris aşkıdır.

Ancak Hera bu duruma aşırı şekilde içerlemiş ve çok sinirlenmiştir. O günden itibaren Truvalılara ve Paris’ e nefret duymaya başlar. Bu olayı hiç unutmayan Hera intikam almak için fırsat kollamaktadır. Kolladığı fırsat Truva Savaşının patlak vermesi ile karşısına çıkar. Kin duyguları bu savaşla birlikte daha da alevlenmiştir. Truva savaşını kontrol eden Zeus’ uyutarak ortalığı karıştırır. Apollon’ un Truvalıların yanında olmasına karşın Hera diğer tanrıları Truvalıların savaşı kaybetmesi için harekete geçirir. Sonunda Truvalılar savaşı kaybederken Hektor’ un da ölümüne sebep olur.

Daha sonra uyanan Zeus olanların tek sebebinin Hera olduğunu anlar. Hera’ nın yaptığı bu kötülüğün meyvesini zamanı gelince toplayacağını HOMEROS’ un İLYADA destanında şöyle anlatılır;

“Ey zalim Hera seni bir pataklayayım da gör, unuttun mu seni gökyüzüne astığım günü, bir örs bağlamıştım ki ayağına… Çözülmez bir altın zincir bağlamıştım ellerine, asılı kalmıştın havada, bulutların arasında…”

Sürekli hırs ve egosu ile Zeus’ un işlerini baltalayan Hera artık sevilmeyen bir tanrıçadır. Sürekli Zeus’ un peşinden koşarak onun çapkınları ile uğraşmak zorunda kalmıştır. Hele ki Zeus başka kadınlardan bir de çocuk meydana getirir ise, o çocuğa ve annesine de hayatı zindan etmiştir. Kocasından başka erkek sineğe bile yan gözle bakmayan Hera, aynı sadakati Zeus’tan da bekler. Fakat Zeus uslanmaz. Bu yüzden baş tanrıçanın gözleri hep kocasının ve onun sevgililerinin üstünde olmuştur. Zeus’la ilişki yaşayan MAİA’ yı çileden çıkartır, SEMELE’ yi tuzağa düşürür, CALLİSTO’ yu ayıya dönüştürür ve İO’ ya at sineği musallat eder. Hatta Zeus’un bir ölümlüden olma oğlu HERAKLES’ in beşiğine iki yılan gönderir. Allah’tan Herakles iki yılanı birbirine düğümler de ölmekten kurtulur. Hera üvey oğlunu öldüremez, ama onunla uğraşmaktan da vazgeçmez.Ancak Hera, Afrodit’ ten sonra evrendeki en güzel kadın olmasına rağmen huysuzluğu yüzünden Zeus sürekli onu aldatmıştır ama o eşini asla aldatmaz.

Savaş Tanrısı ARES, Gençlik Tanrıçası HEBE ve Ateş Tanrısı HEPHAİSTOS, baş tanrıçanın çocuklarıdır. En ünlü tapınağı Samos Adasında bulunur.

Mevsimlerden bahar ile ilişkilendirilen Hera’ nın sembolleri; tavus kuşu, zambak, inek, nar ve akreptir. Rönesans dönemindeki heykellerde ise güçlü ve otoriter bir kadın olarak tasvir edilmiştir.

Günümüzde ise Hera’ nın Roma Mitolojisindeki ismi “JUNO”, JUPİTER gezegenini keşfetmek için uzaya gönderilen bir uzay aracına verilmiştir. Jüpiter ise Zeus’ us Roma Mitolojisindeki diğer adıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir