DOLAR

8,6580

1.42%
EURO

10,1795

0.81%
ALTIN(gr)

487,65

1,55%
BİST 100

1.419,43

0.10%
 • Hamburger Menü 1
 • Hamburger Menü 2
 • Hamburger Menü 3
 • Hamburger Menü 4
 • Hamburger Menü 5
 • Hamburger Menü 6
 • Hamburger Menü 7
blank
YÖNELT KOLEJİ DÜNYA OKULU
197 okunma

YÖNELT KOLEJİ DÜNYA OKULU

ABONE OL
Ağustos 28, 2021 12:28
YÖNELT KOLEJİ DÜNYA OKULU
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

  Muğla’nın 32 yıllık Eğitim Çınarı Yönelt Okulları 2021-2022 döneminden başlayarak Dünya Koleji olma yolunu seçti.

           Yönelt Koleji bünyesindeki Yönelt Fen Lisesi ve Yönelt Anadolu Lisesi Amerika Güney Utah Üniversitesi ile akademik işbirliği anlaşması imzaladı. İmzalanan protokol gereği Yönelt Koleji Fen ve Anadolu Lisesi öğrencileri; Amerika’dan Lise Diploması alabilecekler. Amerika’da geleneksel olarak uygulanan Early College adı verilen öğretim modeli ile 9. Sınıftan başlayarak lise mezuniyeti için gerekli kredi ve derslere; Türkiye’den online veya isterlerse Amerika’da yüz yüze alabileceklerdir. Öğrenciler programa 9. 10. 11. 12. Sınıflarda okurken diledikleri yıl dahil olabileceklerdir. Programda başarılı olan öğrenciler Amerika Lise Diploması ve –  Türkiye’de eğitim-öğretime ara vermedikleri için – Türkiye Lise diplomasını alacaklardır.

          Konuyla ilgili açıklama yapan Yönelt Koleji Genel Müdürü Ferudun ÖZTÜRK: “İlk başta Kolej açma fikrimizle birlikte olgunlaşan; yurt dışında bir okulla işbirliği yapıp Yönelt Koleji öğrencilerine uluslararası geçerliliği olan bir diploma verme rüyası 2021-2022 Eğitim Öğretim yılıyla gerçek oluyor. Yönelt Kolejinde lise eğitimi alan Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi 9. 10 11. 12. Sınıf öğrencilerimiz diledikleri veya önerilen bir yılda Early College sistemine dahil olabilecekler, alacakları online eğitimle de başarılı olan öğrencilerimize Amerikan Lise Diploması verilecektir. Okulumuzda eğitim öğretimlerini tamamladıkları için de Türk Lise Diplomasını da alacaklardır.

          Çift diploma sahibi öğrenciler Türkiye Diploması ile Türkiye’de lisans eğitimlerine başlayabilirler veya alacakları Amerikan Lisesi  Diploması ile isterlerse Amerika, Kanada, İngiltere veya Avrupa üniversitelerine sınavsız doğrudan kabul alarak lisans eğitimlerine başlayabilecekler. Şu anda Muğla’da ve Türkiye’de Early College sistemine online eğitime devam eden öğrenciler var. Saygın bir üniversiteyle yaptığımız bu işbirliği okulumuza, ülkemize akademik ve kültürel birçok değer katacağı inancındayız. Her zaman ilklerin kurumu olan Yönelt Koleji Muğla’mıza ve Ülkemize vizyon kazandırmaya devan edecektir. Bu programın hayata geçmesinde kurumumuza katkı veren ve işbirliği sunan Güney Utah Üniversitesi   Türkiye temsilcisi Sayın Sezai ÇILDIR’a, Güney Utah Üniversitesi Program Direktörü, Sayın Dr. Jacob NG’ ye ve Güney Utah Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Stephen Allen Ph.D.’ ye teşekkür ediyorum.

Güney Utah Üniversitesi’ne bağlı SUCCES Academy tarafından Online/uzaktan programa dahil olan; Toplamda 12 dersi alan, derslere ait 39 krediyi tamamlayan yapılacak sınavlarda başarılı olan öğrenciler mezun olarak Amerika Lise Diplomasını almaya hak kazanacaklardır. Dilerlerse 23 önlisans kredisi daha alarak, SUU Güney Utah Üniversitesi Önlisans Diploması da alabileceklerdir. Önlisans eğitimi, online/uzaktan ya da üniversitede yüz yüze programla alınabilecektir.

           Programa Katılım Koşulları şunlardır:

 • Öğretim dili İngilizcedir. B1 İngilizce seviyesine sahip 9. 10 11. ve 12. Sınıftaki her Yönelt Koleji öğrencisi programa katılabilir.
 • Amerika Lise Diploması için gerekli ders ve kredi koşullarını sağlayan ve sınavlarda başarılı olan öğrenciler mezun olabilecekler ve Amerika Lise Diplomasını almaya hak kazanacaklardır.
 • Programa Türkiye’den katılan öğrenciler, dersleri Online / Uzaktan alacakları için Türkiye’deki öğrenimlerini aksatmayacaklardır.
 • Öğrenciler bu programa ders ve kredilerini tamamlamak koşuluyla 9. 10 11. veya 12. Sınıfta katılabilir. Örneğin 9. Sınıfta haftada sadece 4 saatlik bir İngilizce dersiyle programa başlayabilir, diğer yıllarda ders sayısını ve yoğunluğunu artırarak programa devam edebilir.

            Early College‘nin çok önemli bir yönü de Lise Programını tamamlayan öğrenciler; Lisans eğitimlerini Güney Utah Üniversitesi’nde istediği bölümden sınavsız ve burslu devam edebilecekler veya University of California San Diego, University of California Berkeley,  University of Toronto gibi Amerika, Kanada ve Avrupa Üniversitelerinden doğrudan kabul alabileceklerdir.

            Programa Yönelt Koleji Fen ve Anadolu Lisesi öğrencileri GÜZ /EYLÜL Dönemi ve BAHAR/OCAK olmak üzere iki, dönem halinde yılda iki defa kayıt yaptırabileceklerdir.

              Şu an GÜZ/EYLÜL Dönemi kayıtlarımız devam etmektedir. Güney Utah Üniversitesiyle yaptığımız bu işbirliği tüm öğrencilerimize hayırlı ve uğurlu olsun.”dedi.

Haber : Duuygu Kaplan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP