YEŞİLAY

Doğanın rengi yeşil… Kelime taze anlamındaki yaş yani kurumamış anlamında önceleri yaşsıl/yaşıl olarak kullanılmış sonra yeşile dönüşerek bugüne gelmiştir. Yeşilin tonlarına verilen isimler çok çeşitlidir. Açık yeşil, koyu yeşilden başka pek çok yeşil renk vardır dilimizde. Neftî, fıstık yeşili, pastel yeşil, avcı yeşili, yosun yeşili, ıhlamur yeşili, İran yeşili, mersin rengi, zeytuni, çam yeşili, deniz yeşili, ilkbahar yeşili, çay yeşili, orman yeşili, kuşkonmaz rengi, kamuflaj yeşili, zümrüt yeşili, eğrelti yeşili…    Bu çeşitlilik ifadeleri, dilimizin zenginliğini gösterir.

Yeşil deyince herkesin içi ferahlar, rahatlar, huzur bulur. Yeşil renk, murattır. Yeşil doğadır, hayattır, candır. Yeşil huzur rengidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, hasta yatağında yeşilliklere gitmek ister. Yatağının karşısındaki yeşil manzaralı tabloya bakar, derin düşüncelere dalar, orada huzur bulur.

Yeşil deyince akla Yeşilay gelir. Yeşilay deyince de akla Kızılay gelir. Yeşilay, Kızılay ülkemizin önemli yardım kuruluşlarıdır. Cana can katan, can veren kurumlarımızdır. Kızılay’ı haftaya ele almak üzere bırakıp bugün Yeşilay’dan bahsedelim.

Yeşilay, Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından 5 Mart 1920’de İstanbul’da Hilal-i Ahdar adıyla kurulmuştur. Hilal-i Ahdar ismi, sonra Yeşil Hilal ve daha sonra Yeşilay olarak güncellenmiştir. Alkol, sigara, uyuşturucu madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı ile mücadele etmek Yeşilay’ın temel amaçlarındandır.

Yeşilay’ın çalışmaları kapsamında sağlıklı toplum için gençlerin, çocukların doğru yönlendirilmeleri gerekir. Gençlerin, alkol, sigara, madde alışkanlığından uzak durmaları, sağlıklı olmaları çok önemlidir. Sağlıklı nesiller için bizde ve bütün dünyada çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmaları taktirle izlemek yanında, bir tuğla da sen koy anlayışı ile hareket etmek şüphesiz gelişme sağlayacaktır.  Bir tuğla da sen koy düşüncesine örnek verecek olursak Niğde Yeşil Canlar Çocuk Korosu Yeşilay şarkısını söyleyerek çok güzel mesaj vermiş

Niğde Yeşilcanlar Çocuk Korosu, söz ve müziğini Muğla Üniversitesi’nde meslektaşımız Dr. Öğretim Üyesi Ali Gürsan Saraç Hocanın yazdığı aşağıdaki parçayı çok güzel seslendirmişler. Piyano eşlik düzenlemesi, Selçuk Bilgin tarafından yapılan şarkının, Yeşilcanlar Korosu şefliğini Serdar Köşk yapmış.

Şarkının sözleri ve bestesi, lirizmi ile çocukları ve gençleri zararlı alışkanlıklardan, bağımlılıklardan uzak tutmaya muktedir görünmekte. Şarkının sözleri aşağıda göreceğiniz üzere gençlere ve çocuklara, mesajları bakımından çok önemli ve faydalı.

Merhaba herkese, 

Selamlar sizlere,

Kim geldi derlerse

Yeşilcanlardır deyin.

Yeşilcanlar Korosu şarkının sözleri ile önce herkesi selamlıyor. Yeşilcanlar Korosu ismi ile Yeşilay’ın hedeflerini çok iyi yansıtmaktadır. Müziğin evrenselliği ve sözün gücü ile gençlere, çocuklara Yeşilay’ın hedeflerinin öğretilmesi, kalıcı bir öğrenme gerçekleştirecektir.

Bizleri dinleyin,

Çocuklar öğrenin,

Sağlıklı kalmak için

Yeşilayı dinleyin.

Yeşilcan Yeşilcan söylesin,

Çocuklar Yeşilay’ı öğrensin,

Şarkımız sevgiyi öğretsin,

Sağlık mutluluk gelsin.

Şarkının sözlerinde görüleceği üzere, Yeşilcanlar söylüyor çocuklar Yeşilay’ı öğreniyor. Şarkı sevgiyi öğretip sağlık mutluluk getiriyor. Muhteşem mısralar… Bu şarkının anaokul ve ilkokullarda mutlaka öğretilmesi gerekir. İlkokul öğretmenimiz bize şarkılar ve marşlarımızı çok güzel öğretmişti. Sağlam bir kişilik için eğilip bükülmemek için bu çok önemli bir husus, çocuk gelişiminde bunlar göz önüne alınmalı.

Duymalı görmeli bilmelisin,

Dumanla hep savaş etmelisin,

Şarkımız sizlere öğretsin,

Doğrular öğrenilsin.

Dumanla hep savaş etmek güzel, özgün bir söylem. Yeşilay’ın hedeflerini lirizmle etkili bir şekilde çocuk ve gençlere anlatan şarkı, bu anlamda çok önemli. Çocuk Korosundan Korhan Köşk aşağıdaki mısraları ihtarla söylerken:

Dünya dönerken kesmeyin ormanları /Zaman akarken atmayın atıkları/ Gece gündüz demeden koruyun denizleri/ Neler oldu demeden gölleri ve toprağı/ Üretin, yardım edin, koruyun insanlığı/ Dayanışma destek ile aşılmayan engel mi var…

Koro, arka fonda; “Dünya dönüyor, zaman akıyor, gece ve gündüz neler oluyor, bir şey sormalı, bir şey yapmalı, uçsuz bucaksız sevgi olmalı” sözlerini bestesi ile söylüyorlar.

Şarkının son kısmında Yeşilcanlar Korosu;

Şimdi Yeşilay’la, geldi Yeşilcanlar,

Dinle şu an bizi, bak ne diyoruz,

Alkol çöpe gitsin, sağlık bize gelsin,

Gençler Yeşilay’la el ele versin, el ele versin…

Bu şarkıda, Yeşilay Yeşilcan eşleşmesi ile çocuklara, sağlık için yapılması gerekenlerin verilmesi çok yerinde olmuştur. Emeği geçen herkesi kutlarız. Çocuk Korosunun şarkıyı severek başarılı bir şekilde yorumladığı görülmektedir. Bu örnekte olduğu gibi okullarda, belirli gün ve haftalarda, müziğin ve sözün gücünden yararlanarak faydalı çalışmalar yapılmalıdır.

Şarkıda söylendiği gibi alkol çöpe gitsin, sağlık bize gelsin, gençler Yeşilay’la el ele versin, toplumda birlik, bütünlük, dayanışma hakim olsun. Gençler, çocuklar doğru yolda ilerlesin, bilim, fen, mantık, sanat, kültür, edebiyat, gelenek görenek çizgisinde sağlıklı nesiller yetişsin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.