“Ülkeyi kurtaracak olan üretimdir”

Seydikemer Kaymakamlığı organizasyonunda , Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Süt Üreticileri Birliği, Alabalık Yetiştiricileri Birliği ve Ziraat Odasının ortaklaşa yürüttükleri “Balık Yiyorum Sağlıklı Büyüyorum” projesi kapsamında “Balık Ekmek Şenliği” gerçekleştirildi.

Balık tüketimini arttırmak, sağlıklı ve bilinçli bir neslin gelişmesini sağlamak amacıyla öncesinde ilçede 250 öğrenciye eğitim verilerek balık işletmeleri gezdirildi. Bu eğitimlere öğretmenler de katılım gösterdi. Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, İlçe Kaymakamı ve İlçe Protokolünün de katıldığı “Balık Ekmek Şenliğine” 600 öğrenci ve veli katıldı.

Saylak, yaptığı açılış konuşmasında; “Göreve başladığı ilk günden beri hep sahada olup üreticilerle buluşmak istiyordum. Bugün sizlerle olmaktan çok mutluyum. Çocuklar bizim servetimizdir. Çocuklarımızın hayatına yön veren öğretmenlerimiz ve aileleri baş tacımızdır. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim. Bu organizasyonda sizlerle birlikte olmaktan çok keyif aldım. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi. “Neden Balık Yiyoruz?” diyerek çocuklara seslenen SAYLAK; “Başarılı olmanız için balık tüketmelisiniz. “Balık Yiyorum Sağlıklı Büyüyorum” kampanyasının en büyük amacı bölgemizde ve ülkemizde balık tüketimini arttırmaktır” dedi.

Saylak;  “1480 km kıyı uzunluğuna sahip olan ilimiz, ülkemiz kıyı varlığının 7’de 1’ine sahiptir. Kültür Balıkçılığı üretiminin % 65’i Muğla’ da gerçekleşmektedir. Sayın bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’ nin açıkladığı gibi 2023 yılı için 2 milyar dolar olan ihracat hedefimiz için Muğla olarak elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Bu maksatla üretimi arttıracak, üreticiye daha fazla kazanç sağlayacak kim varsa tüm projelerini destekleyeceğiz. “ diye konuştu.

“Bu ülkeyi kurtaracak üretimdir” diyen ve üretim çağrısı yapan Saylak; “  “Göreve başladığı günden beri İlçe Müdürlüğümüzün bölgedeki çalışmalarını yakinen takip ediyorum. İlçe Müdürü Engin Maraylı’ yı ve tüm çalışanlarını canı gönülden kutluyorum ve yılmadan çalışmaya devam edeceklerine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Seydikemer Kaymakamı Haktan Gökçekuyu ise  yaptığı konuşmada; “Seydikemer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, Süt Üreticileri Birliğine, Alabalık Yetiştiricileri Birliği ve Ziraat Odasına katkılarından dolayı teşekkür etti. Geleceğimizin nesli olan öğrencilerimize sağlıklı beslenmelerini sağlamak amacıyla böyle bir projeye başladıklarını dile getirdi. Seydikemer olarak “14 bin ton Alabalık yetiştiriyoruz. Bu yönümüz de bu tür çalışmalarımıza güç verdi. İlçemizdeki hayvancılık ve tarım varlığı için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Odası ve Süt Üreticileri Birliği hep birlikte çalışıyorlar. Hepsinin nezdinde İlçe Müdürümüzün şahsını ve tüm çalışanlarını kutluyorum” dedi.

Etkinliğin ardından eğitime katılan öğrencilere, ilçe Protokolü katılım belgelerini takdim etti.

Haber: Elif Ertan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: