SOKAĞA ÇIKAMAYAN VATANDAŞ EVDE TEK BAŞINA TAVLA OYNADI

Muğla’nın Menteşe ilçesinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 65 yaş üstü ve kronik hastaların sokağa çıkmasının sınırlandırılmasının ardından tedbirlere uyan Şadi Durmaz, evde tek başına tavla oynadı.

Durmaz’ın kendi kendine tavla oynadığı anlar ise eşi tarafından cep telefonuyla görüntülendi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülere kısa sürede çok sayıda beğeni ve yorum geldi.

Durmaz’ın tavla oynadığı görüntülerde eşinin de “Tavlaya başladık. Tüm hızıyla devam ediyor. Ben bilmediğim için tek başına oynuyor. Hem sporunu yapmış oluyor. Oyun tüm hızıyla devam ediyor. Bir sağ bir sol sabah sporu da bitti” dediği duyuluyor.

Durmaz, dünyanın ve Türkiye’nin sıkıntılı bir süreçten geçtiğini söyledi.

Evde vakit geçirmek için sabah kalkınca temizlik gibi konularda eşine yardım ettiğini belirten Durmaz, “O bitiyor. Düşünüyorsun ‘ne yapayım?’ diye. Televizyonu açıyorum, stres oluyorum. Belgesel falan izliyoruz. Derken aklıma böyle bir şey geldi. Hem hareket olsun diye düşündüm.” dedi.

Durmaz, önerileri dikkate alarak dışarı çıkmadığını dile getirerek, şunları aktardı:

“Evin içinde nere gidebilirsin? Devlet büyüklerimizin ve uzmanların önerilerine riayet etmeye çalışıyorum. Kendi kendime tavla oynarken eşim çekmiş. Sosyal medyada paylaşılmış. Olumlu tepkiler aldım. Hoşuma da gitti. Diğer vatandaşlara da tavsiye ederim. Evin içinde çeşitli aktiviteler yapsınlar. Sırf televizyon bakmakla, oturmakla olmaz. Bazen böyle bir hareketlilik, esprili aktiviteler de hoş oluyor.”

Vatandaşları doktorların ve devlet büyüklerinin aldığı kararlara uymaya çağıran Durmaz, “Yoğun bakımda nefes darlığı çekmektense, evde kalıp sıkıntı çekmek bence daha akilane bir şeydir. Evde tavla oynayarak bir farkındalık yaratmak istedim. Sizlere de tavsiye ederim.” diye konuştu.

Haber: Osman AKÇA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı