Protokolün törene katılmamasının gerekçesi yönetmelik ve pandemi imiş!

Muğla Valiliği, gazetemizde yer alan “Muğla’da Devlet Erkânı 19 Mayıs Törenine Katılmadı” başlıklı haberin ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Gönderilen açıklamada, 5 Mayıs 2012 tarihli ve 28283 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yönetmeliğin ilgili maddesi ve pandemi tedbirleri gerekçe gösterilerek, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesinin telafisi güç sakıncalar doğuracağı vurgulanmış.

Ancak, gerekçe gösterilen 5 Mayıs 2012 tarihli ve 28283 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yönetmeliğe rağmen 2017 yılında dönemin Muğla Valisi Amir Çiçek’in, kutlama programına katılarak Atatürk Anıtı’na çelenk sunmuştu!

Ayrıca, bir diğer gerekçe olan pandemi tedbirleri de devlet erkanının sosyal mesafe kuralının hiçe sayıldığı Menteşe Devlet Hastanesi açılışına katılmalarına engel olmazken, 19 Mayıs törenine katılmalarına nasıl engel olduğu sorusunu da akıllara getirdi. “Muğla’da Devlet Erkânı 19 Mayıs Törenine Katılmadı” başlıklı haberimizin, temel görevimiz olan “gerçekleri nesnel bir biçimde, çarpıtmadan, sansürlemeden aktarmak” ilkesi çerçevesinde hazırlanmış olduğunun bilinmesini isteriz.

Gazetemizde yer alan  “Muğla’da Devlet Erkânı 19 Mayıs Törenine Katılmadı” başlıklı haberin ardından Muğla Valiliği yazılı bir açıklama ile katılım sağlanmamasının gerekçesini belirtti!

Yapılan açıklamada şu gerekçelere yer verildi:

“19.05.2020 Salı günü ve 20 Mayıs 2020 Çarşamba günü ilimizdeki bazı yerel gazetelerde “Muğla’da Devlet Erkânı 19 Mayıs Törenine Katılmadı” ve “Muğla’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlenen çelenk sunma törenine devlet erkânı katılmadı” şeklinde haberler yer almıştır.

Haberde “İl Protokolünün ilk sıralarında yer alan Vali, Vali Yardımcıları, Kaymakam, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı, Cumhuriyet Başsavcısı, Rektör, Baro Başkanı törene katılmadı”ğı belirtilmektedir.

Basının en önemli görevi kamuoyunu doğru, tarafsız ve objektif bir şekilde bilgilendirmektir. Böylesine çok önemli ve hassas görev üstlenen basın mensuplarının toplum ve devlet hayatındaki mevzuatlarda meydana gelen önemli değişiklikler hakkında bilgi birikimine sahip olmak sorumluluğu ve zorunluluğu bulunmaktadır. Yazılan haberlerin gerekçesi, dayanağı olmalıdır. Kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesinin telafisi güç sakıncalar doğuracağı aşikârdır.

5 Mayıs 2012 tarihli ve 28283 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Ulusal ve Resmi Bayramlar ve Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin 6. Maddesi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinin usul ve esaslarını belirlemiştir. Buna göre “ Atatürk Anıt veya Büstüne Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü, bulunmaması halinde Mülki Amirin görevlendireceği bir Müdürlük tarafından çelenk konulur. Çelenk konulduktan sonra İstiklal Marşı ile birlikte Bayrak göndere çekilir” denilmektedir.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramımızın 101. Yılı kutlamaları bu yıl Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle çelenk sunma programı asgari katılımla, maske kullanımı ve sosyal mesafe kurallarına riayet edilerek, 10 kişiyi geçmeyecek şekilde ve TBMM’de grubu bulunan siyasi parti temsilcilerinin talepleri halinde çelenk sunmaksızın katılım sağlayabilecekleri esasıyla çelenk sunma töreni Yönetmeliğine ve usulüne uygun bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Geçtiğimiz yıllardaki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında çelenk sunum törenlerinin görselleri incelendiğinde törenin yukarıda bahsedilen usul ve esaslar çerçevesinde icra edildiği anlaşılacaktır.

Habercilik gibi ciddi biri işi meslek olarak seçen kişilerin böylesi hassas konularda çok daha özenli ve dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Kamuoyunda oluşabilecek yanlış anlamaların ve algıların düzeltilebilmesi açısından Valiliğimiz tarafından söz konusu açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”            

2012 TARİHLİ YÖNETMELİĞE RAĞMEN 2017’DE VALİ ÇİÇEK TÖRENE KATILDI

Açıklamada, tören ve kutlamalar yönetmeliğinin, “Atatürk Anıt veya Büstüne Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü, bulunmaması halinde Mülki Amirin görevlendireceği bir Müdürlük tarafından çelenk konulur. Çelenk konulduktan sonra İstiklal Marşı ile birlikte Bayrak göndere çekilir” denilen 6. maddesi ve pandemi tedbirleri gerekçe gösterilerek, yazılan haberin gerekçesi ve dayanağı olması gerektiği ifade edildi.

Ancak gerekçe gösterilen 5 Mayıs 2012 tarihli ve 28283 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yönetmeliğin ilgili maddesi, devlet erkanının 19 Mayıs törene katılmasını yasaklamamaktadır.

2017 yılında dönemin Muğla Valisi Amir Çiçek, Cumhuriyet Meydanı’ndan gerçekleşen kutlama programına katılarak Atatürk Anıtı’na çelenk sunmuştu.

Yani istenmesi halin devlet erkanının kutlama törenine katılmasına bir engel bulunmadığı görülmektedir.

“KOVİD-19 HASTANE AÇILIŞINA KATILMAYA ENGEL OLMAMIŞTI”

Bir diğer gerekçe olan pandemi tedbirleri de, devlet erkanının sosyal mesafe kuralının hiçe sayıldığı Menteşe Devlet Hastanesi açılışına katılıma engel olmazken, 19 Mayıs törene katılmalarına nasıl engel olduğu sorusunu da akıllara getirdi.

Valilik açıklamasında, bize (basın mensuplarına) doğru, tarafsız ve objektif bilgilendirme görevimiz de hatırlatılmış. Anlayamadığımız konu ise şu:

Haberimizin yanlış, taraflı ve objektif olmayan bölümünün neresi olduğudur?

Törende yer alan ya da katılmayan kişiler kısmında bir yanlışlık mı vardır?

Yani kentin Valisi, Vali Yardımcıları, Kaymakamı, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı, Cumhuriyet Başsavcısı, Rektörü, Baro Başkanı oradaydı da biz mi görmedik?

Ayrıca haberde, devlet erkanının kutlama programına katılmayışı sorgulanmamıştır! Haberde, herhangi bir art niyet güdülmemiş, oradaki gelişme ve katılım olduğu gibi aktarılmıştır.

Biz tamamen kutlama haberini doğru, tarafsız ve objektif olarak okuyucuya ulaştırdığımız kanaatindeyiz.

Önemli olan bu haberden neden rahatsızlık duyulduğudur.

 HABER MERKEZİ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Muğla Yenigün Gazetesi

BEDAVA
İNCELE