“Okumak, okutmak ve spor için varız” projesi start aldı

Gençlik Projeleri Destek Programı (2019-1) kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen “Okumak, okutmak ve spor için varız” projesinin açılışı yapıldı.

Üniversite bünyesindeki Damla Topluluğu tarafından başvurusu yapılan, “Okuma, okutma ve spor için varız” projesi, Şehbal Baydur İlkokul ve Ortaokulu’nda uygulamaya başlanıldı.

Proje Yürütücülüğünü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tonguç Osman Mutlu’nun yaptığı, Üniversite Damla Topluluğu tarafından başvurusu yapılan proje, Menteşe’de bulunan Şehbal Baydur İlk ve Ortaokulu’nda 3 ay sürecek spor etkinlikleri ve oluşturulacak kütüphane ile başlayacak.

Vefat eden tarihçi Prof. Dr. Fuat Sezgin’in adının yaşatılacağı kütüphane için uygun fiziksel ortam oluşturulduktan sonra satın alma ve bağış yollarıyla edinilen kitapların envanteri oluşturularak yerleştirilecek. Ayrıca kütüphanede bulunan her rafa 15 Temmuz 2016’da şehit olanların isimleri verilecek.

“ANLAMLI BİR PROJE”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Bayrakdaroğlu, Damla Topluluğu’na böyle anlamlı bir proje için teşekkür etti.

Gençlerin kitap okumasının, okudukları kitaplarla fiziksel aktiviteler gerçekleştirmesinin ve eğitsel becerilerin geliştirilmesinin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Bayrakdaroğlu, “Çünkü sosyal medyanın ve diğer bilgisayar teknolojinin bu yanlarını bir nebze olsun kitap okuyarak aşılamak önemli bir durum. Benim eklemek istediğim şu, ‘Kitap okuyun’ demekten ziyade beraber kitap okumak, onlara bu becerileri kazandırmak, bu yetkinliği vermenin önemli. O yüzden projeyi çok anlamlı buluyorum.” dedi.

Damla Topluluğu Başkanı Pınar Gözüküçük, Damla Topluluğu’nun Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 2013 yılında başlatılan bir proje olduğunu ve birçok ildeki üniversitelerde yer aldığını söyledi.

Amaçlarının gönüllere dokunmak, insanlara küçük bir gülümseme bırakmak olduğunu belirten Gözüküçük, “Projemiz kapsamında köy okullarına, huzur evlerine gidiyoruz. Gönül faaliyetleri yapmak hedeflerimiz arasında. Bunun için ‘Okuma, okutma ve spor için varız’ projesinde yer almak istedik” dedi.

“KÜTÜPHANE KURACAĞIZ”

Proje Koordinatörü Osman Mutlu sayesinde projeye imza attıklarını dile getiren Gözüküçük, “ ‘Okuma, okutma ve spor için varız’ projesiyle kütüphane kuracağız. Menteşe’de Şehbal Baydur İlkokul ve Ortaokulu’nda üç ay sürecek spor etkinlikleri oluşturup, başlayacağız. Oluşturacağımız kütüphaneye vefat eden tarihçi Prof. Dr. Fuat Sezgin’in adını vereceğiz. Kütüphane için uygun fiziksel ortam oluşturulduktan sonra satın alma ve bağış yollarıyla edinilen kitaplar yerleştirilecek. Ayrıca kütüphanede bulunan her rafa 15 Temmuz’da şehit olan askerlerimizin ismi verilecek.” diye konuştu.

“MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE KATKI”

Gözüküçük, hedeflerinin ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin milli ve manevi değerlere sahip birey olmalarına katkıda bulunmak, temel insani değer ve erdemlerin kazandırılması, öğrencilerin iletişim becerilerini geliştirmek, sağlıklı yaşam ve spor alanlarında öğrencilere yönelik etkinlikler gerçekleştirmek olduğunu ifade etti.

Okul Müdürü İlker Koçar da projenin okullarından başlayacak olmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, okullarında yapılacak kütüphanenin öğrencilerin gelişimi açısından büyük katkı sağlayacağını kaydetti. 

Proje açılışına MSKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Bayrakdaroğlu’nun yanı sıra, Muğla İl Milli Eğitim Şube Müdürü Serap Aksel, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Soner Kaya, yetkililer ve Damla Topluluğu üyeleri katıldı.

Haber: Osman AKÇA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı