Mürsel Alban: “BİR MİLYONLUK ŞEHİRDE SADECE 122 TEST YAPILDI”

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, nüfusu bir milyona yaklaşan Muğla’da, iki günde sadece 122 test yapıldığını ve bunun skandal denebilecek düzeyde olduğunu belirterek, acilen Muğla’ya çok sayıda tanı kiti gönderilmesi gerektiğini ifade etti.

Yazılı bir açıklama yapan Alban, “Şehirde son iki günde sadece 122 numune alınarak kovid-19 testi yapılmış. Tatilcilerin yazlıklarına akın etmesiyle birlikte nüfus arttı. Muğla gibi şehirde ancak 122 test yapılması skandal denebilecek düzeyde. Çok sayıdaki tanı kitinin acilen Muğla ve ilçelerine gönderilmesi lazım.” diye ifade etti.

Muğla’nın önemli bir Ege kenti olmasına rağmen, sağlık alanında gerekli yatırımları alamadığını iddia eden Alban, önceki günlerde Muğla’dan alınan testlerin İzmir’e gönderildiğini, sonuçların ancak üç günde geldiğini kaydetti.

“TESTLER YETERSİZ”

Muğla’da şu an test kitlerinin mevcut olduğunu fakat bu sayının yetersiz olduğunu dile getiren Alban, “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki PCR cihazı ve laboratuvarı kullanılmaya başlandı. Testler yapılıyor. Ancak test sayısı çok yetersiz. Acilen test sayısı artırılmalıdır.” diye ifade etti.

“İLÇELERDE DURUM SIKINTILI”

Alban, koronavirüs önlemleri kapsamında 30 büyükşehire araç giriş çıkışlarının tamamen yasaklanmasını olumlu karşıladığını belirterek şunları kaydetti:

“Eğer bu uygulama olmasaydı Muğla yoğun bir yazlıkçı akınına uğrayacaktı. Özellikle Bodrum, Marmaris, Fethiye’ye gelişler başlamıştı. Karantinayı tatil ile karıştıranlar, okulların da kapalı olmasını fırsat bilip, buraya gelmeye başlamıştı. Oysa karantinanın anlamı evden çıkılmamasıdır.”

Tanı kitlelerinin ilçelerde de yapılmasının gerekli olduğunu vurgulayan Alban, Fethiye, Marmaris veya Bodrum’da yoğun bir nüfus olduğuna dikkat çekerek, buralardaki sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğunu ifade etti.

Alban, “Bodrum’daki ya da Fethiye’deki şüpheli vakaya hemen orada test yapılmalıdır. Sonuç orada belirlenmelidir. Korona virüsünde zamanla yarışıyoruz. Bir dakika bile bizim için kıymetledir” dedi.

HABER MERKEZİ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı