Menteşe Kent Konseyinden Evde Kal Çağrılarına Yönelik Açıklama

“MKK Evde Kal Çağrılarına Yönelik Açıklama”

Değerli hemşehrilerimiz; Menteşe Kent Konseyi sorumluluklarının gereği olarak, salgının halkımız arasında yayılımının önlenmesine yönelik olarak bilim insanlarının ve yetkili makamların yürüttükleri çalışmalara yoğun bir çaba ile katkıda bulunmaya çalışmaktadır. Bu anlamda, maalesef ülkemizde de hızla yayılan salgının yayılımının durdurulması açısından insanların birbiriyle temasını azaltacak önlemler çok önemlidir. Zorunlu olmadıkça evden dışarı çıkılmamasına yönelik çağrılar yerindedir ve uzun süredir tarafımızdan da bu çağrılar desteklenmektedir. Ancak, daha önce 65 yaş üstü büyüklerimize yönelen suçlayıcı ve ayrımcı dilin bu kez, temel yaşamsal ihtiyaçlarını sürdürmek için çalışmak zorunda olan ve bu nedenle “MECBUREN” işe gitmek için sokağa çıkan masum ve yoksul yurttaşlara yönlendiği üzülerek görülmektedir.

  • Oysa, “Evde kalmak” her vatandaş için bireysel bir seçim değildir. Virüsün yayılımının engellenmesi bakımından “evde kalmaya” yönelik çağrılar yerindedir ancak ülkenin ekonomik koşulları düşünüldüğünde “Evde kalma” vatandaşlar için bir seçim değildir.
  • Evde kalmak herkesin hakkı, bu olanağı sağlamak da devletin görevi olmalıdır: “Evde kalmak”, temel hizmetlerin yürütülmesi, yaşamsal üretim açısından sürdürülmesi gereken hizmetleri verenler yanında ekonomik güvenceleri olmadığı için çalışmaktan başka şansı olmayan vatandaşlarımız açısından uyulması mümkün olamayan bir durumdur. Kentimizde ve ülkemizde evde kalamayan, toplu taşıma araçlarını kullanmak ve çalışmak zorunda olan milyonlarca vatandaşımız vardır. Tüm işkollarında üretim devam etmekte, milyonlarca insan işyerlerinde, kapalı ortamlarda kalabalık halde çalışmaya devam etmektedir. Önerimiz; bu olağanüstü dönemde üretime devam etmeleri zorunlu olanlar dışındaki işkollarının tamamında üretime ara verilmesinin sağlanması, çalışanların bu süreyi ücretli izinde geçirmeleri temin edilmesi ve işten çıkarmaların yasaklanmasıdır.
  • Güvencesiz çalışanlar ve işsizler açısından da bu süreçte evde kalmalarını sağlayacak doğrudan gelir desteği uygulamasına başlanmalıdır.
  • Tüm ekonomik birimlerin desteklenmesi yaşamın devamı için zorunludur: Esnaf ve küçük işletmeler desteklenmeli vergi, kira, prim benzeri sabit giderlerin durdurulması, tüm yurttaşlar açısından kredi ve benzer borçların ötelenmesi ve yeni kredi olanaklarının yaratılması gibi önlemler alınmalıdır.
  • Elektrik, su, doğalgaz gibi kamusal hizmetlerin tamamı parasız olarak yurttaşlara sunulmalıdır.
  • Merkezi iktidar salgınla mücadele konusunda en önemli tedbirler olarak sunduğu “evde kalmanın ve sosyal mesafenin korunması” ile ilgili olanaklarını tüm yurttaşlar için yaratma yükümlülüğünü yerine getirmelidir.

Son olarak, 65 yaş üstü büyüklerimiz gibi, yaşamak için çalışmak zorunda olan yurttaşlarımızın da, salgının yayılmasının sorumlusu değil, mağduru olduğu unutulmamalıdır.

Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı