Kent Konseyi’nden “MKK Özel Yurt, Apart ve Ev Sahiplerine Çağrı”

Menteşe Kent Konseyi Yürütme Kurulu, yaptığı yazılı acıkma ile yaşanan sıkıntılı süreçte ev sahibi ve özel yurt işletmecilerini, öğrencileri ve ailelerini rahatlatabilmek için kira ve yurt ücretlerinden feragat etmeye ve dayanışma ruhunu yükseltmeye çağırdı.

Ülkede ve dünyada yaşanan pandemi koşulları sebebi ile olağanüstü önlemler alındığının tüm vatandaşlarca bilindiği hatırlatılan açıklamada, “Bu önlemler neticesinde sosyal ve ekonomik hayata akseden kısıtlamaların öncelikle dar gelirli yurttaşları etkilediği tüm yurtta gözlemlenmektedir. Keza, sosyal devlet ilkesi gereği sosyal ve ekonomik açıdan destekleyici politikaların, merkezi iktidar tarafından yeterli şekilde uygulanamaması dezavantajlı kesimler açısından yaşanan sıkıntıları arttırmaktadır. Bu sıkıntıları aşmak bakımından yurttaşların doğrudan dayanışma ilişkileri geliştirmesi, yine belediyeler eliyle yardım kampanyaları düzenlenmesi toplumsal dayanışma açısından sevindirici gelişmelerdir.” denildi.

Açıklamada, ekonomik açıdan dezavantajlı gruplardan birinin de öğrenciler olduğuna dikkati çekilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Kentimizde nüfusa oranı bakımından oldukça fazla sayıda öğrenci bulunmaktadır. Pandemi koşulları nedeni ile yurt çapında örgün öğrenime ara verilmiş olması, Gençlik Ve Spor Bakanlığı tarafından öğrencilere burs ve kredi ödemelerine devam edilmesi, buna karşılık KYK yurtlarında kalan öğrencilerden yurt ücretlerinin alınmaması olumlu uygulamalardır. Ancak kentimizde eğitim gören oldukça yüksek sayıda öğrencinin, özel yurtlarda, kiralık konut ve apartlarda kaldığı; öğrenim yılı başında tüm yılı kapsar şekilde yapılan sözleşme ve kira kontratları ile hukuken bağlı oldukları, bu nedenle örgün öğrenime ara verilen bu dönem bakımından da bu giderleri ödemek zorunda bırakıldıkları görülmektedir. Bu zorunluluğu ortadan kaldıracak hukuki bir düzenleme de yapılmış değildir. Yaşanan zorlukları dayanışma ile aşmaya çalıştığımız bu sıkıntılı süreçte ev sahibi ve özel yurt işletmecisi hemşehrilerimizi, öğrencilerimizi ve ailelerini rahatlatabilmek için kira ve yurt ücretlerinden feragat etmeye ve dayanışma ruhunu yükseltmeye çağırıyoruz.”

Haber: Osman AKÇA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Muğla Yenigün Gazetesi

FREE
VIEW