Hüzünlü Doğum Günü

Öldürülen üniversiteli Güleda, doğum gününde mezarı başında anıldı

Isparta’da eski erkek arkadaşı tarafından öldürülen üniversite öğrencisi Güleda Cankel, 20’inci doğum gününde ailesi ve arkadaşları tarafından mezarı başında anıldı.

Baba Mustafa Cankel, “Maalesef elim bir cinayete kurban gittiği için doğum gününü mezarlıkta kutladık. Bundan sonra Güleda’ların olmaması, bütün kadınlarımızın haklarının korunması, bu acılara son verilmesi en büyük dileğimiz. İnşallah Güleda’nın babası olarak da en yüksek cezayı aldırıp, kızımın bir sembol olmasını istiyorum” dedi.

Sınıf arkadaşı Kadir Umut Pehlivan, “Saat 19.00’da ders var mesela. Keşke kalksaydı da oraya gitseydik. Derse girseydik. Çok fazla diyecek bir şey yok” diye konuştu.

Üniversite eğitimi almak için gittiği Isparta’da eski erkek arkadaşı tarafından öldürülen Güleda Cankel, 20’inci doğum gününde ailesi ve arkadaşları tarafından Muğla’daki mezarı başında anıldı.

Doğum günü nedeniyle Güleda’nın Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümünden 7 arkadaşı Menteşe ilçesinin Ortaköy Mahallesi’ndeki baba evine geldi.

Sınıf arkadaşları daha sonra Baba Mustafa Cankel, dede Selahattin Cankel (78) ve Güleda’nın çok sevdiği köpeği Lisa ile birlikte Ortaköy Mezarlığındaki kabri başına gitti.

Güleda’nın mezarına kırmızı gül ve çiçek buketi bırakan arkadaşları burada dua ettikten sonra eve gelerek ilaçlarla ayakta durmaya çalışan anne Vefaret Cankel’e taziye ziyaretinde bulundu.

Mezarlık ziyareti sonrası gazetecilere açıklama yapan baba Mustafa Cankel, kızının katiline en büyük cezanın verilmesini istediğini söyledi.

“KIZIM SEMBOL OLSUN”

11 Aralık’ın kızının doğum günü olduğunu belirten Cankel, “Maalesef elim bir cinayete kurban gittiği için doğum gününü mezarlıkta kutladık. Bundan sonra Güleda’ların olmaması, bütün kadınlarımızın haklarının korunması, bu acılara son verilmesi en büyük dileğimiz. İnşallah Güleda’nın babası olarak da en yüksek cezayı aldırıp, kızımın bir sembol olmasını istiyorum.” diye konuştu.

Cankel, kızının doğum günü sebebiyle Isparta’dan gelen sınıf arkadaşlarına da teşekkür ederek, “Sağ olsun arkadaşları Isparta’dan kızımın doğum günü münasebetiyle kabir ziyareti gerçekleştirdiler. Hepsine teşekkür ediyorum. Yani kızım 1,5-2 aylık öğrenim dönemi olmasına rağmen çok güzel dostluklar arkadaşlıklar kurmuş.” dedi.

Güleda’nın annesinin henüz kendisini toparlayamadığını anlatan Cankel, eşini kızının kabir ziyaretine bile getiremediğini anlattı.

“ALLAH KİMSENİN BAŞINA VERMESİN”

Zor bir süreç geçirdiklerini dile getiren Cankel, şunları kaydetti:

“Allah sabır versin. Bu acının altından kalkmaya çalışıyoruz. Eşim psikolojik destek alıyor. Bazı ilaçlarla ayakta durmaya çalışıyor. Çok zorlu bir süreç bizim için. Allah kimsenin başına evlat acısı vermesin.”

Baba Cankel, 3 Aralık’ta Ordu’nun Altınordu ilçesinde uğradığı bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden Ceren Özdemir cinayetinin daha da içlerini yaktığını aktardı.

Cankel, “Cezaevinden salıverilen bir kişinin elini kolunu sallayarak, bir kurban arayarak bir kızı canice bir şekilde katletmesi tüm Türkiye’yi üzdü. Bir de kızımın cinayetinin üzerine olması daha da etkiledi. Allah hepsinin taksiratını affetsin. Nur içinde yatsınlar. Onların hepsi bir melek.” dedi.

“KEŞKE KALKSAYDI”

Güleda’nın sınıf arkadaşı Kadir Umut Pehlivan ise tüm sınıf gelmek istediklerini, arkadaşlarıyla görüştüklerini ancak maddi manevi imkanların etkili olduğunu söyledi.   

Öğretmenlerinden ayrı olarak geldiklerini belirten Pehlivan, şunları ifade etti:

“Yani tamamen kişisel olarak otobüse binip geldik. Okulda da bir etkinlik yapmayı düşünüyorduk. Ama bugün doğum günü olduğu için burasının daha doğru bir yer olacağını düşündük. Saat 19.00’da ders var mesela. Keşke kalksaydı da oraya gitseydik. Derse girseydik. Çok fazla diyecek bir şey yok. Buradakiler olarak duygularını paylaşabilen kişiler de değiliz. Geldik, duamızı ettik. Annemizi de görüp Isparta’ya geri döneceğiz.”     

OLAY

Isparta’nın Fatih Mahallesi’nde 19 Kasım’da bir apartta kalan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü birinci sınıf öğrencisi Güleda Cankel, eski erkek arkadaşı Zafer P. tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. Olaydan sonra polise teslim olan zanlı tutuklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: