‘HER FABRİKA BİR KALEDİR’

Rantçıların oyununa gelmeyelim

Muğla Kireç Sanayi A.Ş. Eski Müdürü ve Karabağlar Derneği üyesi Mesut Gerçek, yazılı bir açıklama yaparak, “Rantçıların oyununa gelmeyelim,bu ülkenin sanayileşmede daha gidecek çok yolu var.” dedi.

Muğla Kireç Sanayi A.Ş. Eski Müdürü ve Karabağlar Derneği üyesi Mesut Gerçek, Muğla’nın ilk ve kalan son sanayi tesisi olan Kireç Sanayi A.Ş.’nin mahkeme kararıyla mühürlenmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Karabağlar Derneği Üyesi olduğunu belirten Gerçek, açıklamasında, “1995-2006 yolları arasında fab. müdürlüğü yaptım. Muğla’da ilk kurum olarak fabrikanın ve taş ocağının 1. sınıf GSM açılma ruhsatı ve aynı şekilde emisyon izinleri benim dönemimde Çevre Bakanlığından alındı. Beton santralinin 2. sınıf GSM’si de belediyeden alındı. Tüm yapılar belediyemizden ruhsatlıdır. Yine her iki fırın bacasınada otomatik toz filtreleri takıldı. Fırın yönetimini bilgisayarlar yapmaya başladı. Tüm fabrikanın etrafında sağlık koruma bantları oluşturuldu. Mezarlık tarafındaki arazi (Millet vekilimize ait olan) sağlık koruma bandı, apartmanlar yapılabilmesi için söz konusu milletvekilimiz tarafından kanunsuz olarak küçültüldü. Normal koşullarda orada yapılaşma yasaktır ve o arazinin bir kısmı orman arazisi olup tecavüz edilmiştir, yeniden ölçüm yapılırsa ortaya çıkacaktır.” ifadelerine yer verdi.
” Bacalardan çıkan kükürt dioksit emisyonu sıfırdır” diyen Gerçek, şunları kaydetti:
“Şikayetçi olan milletvekilimizin apartman bacasından  çıkan kükürt dioksit daha fazladır. Modern kireç fabrikaları aynı zamanda desülfürizasyon tesisleridir, termik santrallar bacalarındaki kükürt dioksiti tutmak için kireç kullanırlar. Milletvekilimiz seçilmeden önce ziyaretime gelmiş, seçilebilmek için şirketimizden büyük maddi destek istemiştir, talebi red edilince yanımızdaki araziyi bize fahiş fiyatla satmak istemiştir, bu talebi de reddedilmiştir. Milletvekili olunca tekrar ziyarete gelmiş, fabrikanın Muğla halkına yararlarından bahsetmiş ve o dönem iyi yönetildiği için tarafıma teşekkür etmiştir, daha sonra nakliye projesinden bahsetmiş , ANT Nakliyat ‘ın büyük ortağı olduğunu tüm Muğla-Aliağa nakliyelerimizi kendisine vermemizi istemiştir. Tümünü veremeyeceğimi bir kısmını vereceğimi söylemiştim ayrıca tırların dolu gidip gelmesi için Aliağa-Muğla kömür nakliyemizden pay vermiştik. Diğer bir talebide Bamak ithal kömür Muğla bayiliğini istemiş yardımcı olunmuştur. Beyefendinin kireç fabrikası alerjisi bitmez tükenmez taleplerinin karşılanmamasından kaynaklanır. Ben Kanada’da yaşıyorum, Muğla kireçin kapasitesi 200 ton/ gündür, buradaki şehir içinde çalışan kireç fabrikasının kapasitesi 3600 ton / gündür.
Kireç olmazsa çelik endüstrisi olmaz, desülfürizasyon olmaz, endüstriyel su arıtması olmaz, organik tarım olmaz, yolların kireç stabilizasyonu olmaz. Dünyada en çok kireç çevre korumada kullanılır. Ben artık emekliyim ve fabrika ve şirketle hiçbir ilgim kalmadı ama fabrika ile ilgili yazışmaları okuyunca sonradan olma Muğlalı olarak gerçekten çok üzülüyorum, kendilerine öz Muğlalı diyen birçok kişi bu şehirde sadece rantı düşünüyor, benim fabrikamda çalışan işçiler ekmeklerini taştan çıkarıyorlar ve helal para kazanıyorlar onların babaları tefecilik yapmadı babalarından araziler,benzinlikler kalmadı. Analarının ak sütü gibi helal para kazandılar, şimdi 100 ailenin ekmek kapısı kapatılıyor. Bu fabrika çevre için 30.000 ağaç dikti, sayın vekilim satmak için siteler yaptı.
Yıllarca inşaatlarda ,betonda topraklı Düverek çakılı kullanıldı, bu şekilde müteahhitler daha az çimento kullandılar, Allah halkımı depremden korusun. Muğla Kireç San. sayesinde TSE standartlarında beton mıcırı ve kumu kullanılmaya başlandı. Rantçıların oyununa gelmeyelim,bu ülkenin sanayileşmede daha gidecek çok yolu var. Fabrikaları kapayarak gençlerimize iş bulamayız. Sözlerimi Atatürk ‘ün sözüyle bitiriyorum: ‘HER FABRİKA BİR KALEDİR’
Tüm Karabağlar Derneği üyesi hemşerilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”
Haber: Osman AKÇA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: