Hayranı olduğu kurtları fotokapanla görüntüledi

Muğla’da yaşayan hayvansever bekçi, çocukluğundan beri merak ettiği kurtları, 1550 metre yüksekliğindeki dağa kurduğu fotokapanla görüntüledi.

Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde görev yapan bekçi Mustafa Taner (27), çocukluğundan bu yana yakından görmek istediği kurtları, Göktepe Dağı’na yerleştirdiği fotokapanlarla görüntüledi.
Kavaklıdere İlçe Emniyet Amirliği’nde görev yapan Taner, belgesellerde izlediği ve hayranı olduğu kurtları yakından görebilmek için 2 adet fotokapan satın aldı.
Motosikletiyle 1550 metre yüksekliğindeki Göktepe Dağı’na çıkan ve kurt izlerine rastlayan genç bekçi, eksi 15 derece soğuğa aldırış etmeden fotokapanları ormanlık alana yerleştirdi.
Kasaptan aldığı etleri fotokapan çevresine bırakan Taner, her gün fotokapan görüntülerini izlemek için dağa çıktı.
Taner, yaklaşık 1 ay sonra fotokapana 5 kurt ve 1 vaşak yakalandığını fark etti.
Kurtların etleri yediği ve uluduğu anlar ile bir vaşağın yer aldığı görüntüleri sosyal medyada paylaşan genç bekçinin paylaşımı kısa sürede çok sayıda beğeni aldı.
Bekçi Mustafa Taner, kurtlara hayranlık duyduğunu ve bir süredir kurtlarla ilgili araştırma yaptığını söyledi.
Kurtları yakından görüntülemek için fotokapan aldığını belirten Taner, kurtların nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ve korunması gerektiğini ifade etti.
Taner, kar, yağmur, çamur demeden büyük emek harcayarak çalışmalarını yürüttüğünü anlatarak, şunları aktardı:
“1 aydır devam eden çalışmalarda güzel sonuçlar elde ettim. Fotokapandan kurtları izleyince heyecanlandım. Bu hayvanların korunmasına katkı sunmak için çektiğim görüntüleri yetkililerle paylaşacağım. Bundan sonra da çalışmalarım devam edecek.”
Haber: Osman AKÇA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: