Güleda’nın ismi evinin sokağında yaşatılıyor

Isparta’da eski erkek arkadaşı tarafından öldürülen Güleda Cankel’in isminin yazılı olduğu sokak tabelaları, yaşadığı evin bulunduğu sokağın girişine yerleştirildi.

Isparta’da eski erkek arkadaşı tarafından öldürülen üniversite öğrencisi Güleda Cankel’in (19) isminin yazılı olduğu sokak tabelaları, yaşadığı evin bulunduğu sokağın girişine yerleştirildi.
Menteşe Belediye Meclisinin, şubat ayı meclis toplantısında Güleda Cankel’in isminin, yaşadığı evin bulunduğu sokağa verilmesi yönünde oy birliğiyle alınan kararın ardından “Güleda Cankel Sokağı” yazılı sokak tabelaları, sokağın girişine yerleştirildi.
Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Başkan Yardımcısı Leyla Ersöz, Menteşe Kent Konseyi Başkanı Vehip Keskin, belediye meclisi üyeleri, kadın konseyi üyeleri, Güleda Cankel’in Ortaköy Mahallesindeki ailesini ziyaret etti.
Güleda’nın avukatı Alev Öztürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, Güleda’nın 19 yaşında, ayrılmak istediği erkek arkadaşı Zafer Pehlivan tarafından 18.11.2019 tarihinde öldürüldüğünü hatırlattı.
6284 sayılı yasanın uygulanmadığını savunan Öztürk, “Dosya kapsamı ve olayın gelişiminin bize göstermektedir ki İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Yasanının uygulanmaması sonucu bu cinayetin önü açılmıştır. Eğer 6284 sayılı yasa uygulansaydı Güleda belki de bugün yaşıyor olacaktı. Bir kadının şiddete uğradığı ihbarını alan kolluk, darp edildiği adli muayene raporu ve beyanlarla sabit olan Güleda Cankel için, şikayetçi olmadığı gerekçesiyle 6284 sayılı yasa gereği resen almaları gereken koruma tedbirlerini almadılar. Güleda Cankel cinayeti de tüm kadın cinayetleri gibi politiktir.” diye konuştu.
“GÜLEDA İÇİN ADALET”
Öztürk, yaşam hakkının teminatı olan 6284 yasaya ilişkin tartışmalara derhal son verilmesini ve tam olarak uygulanmasını istediklerini ifade etti.
Davanın bütün süreçlerini Türkiye’deki tüm kadın örgütleri ile birlikte yürüteceklerini anlatan Öztürk, “Türkiye’deki tüm kadın örgütleri ile birlikte katil Zafer Pehlivan en ağır cezayı alana kadar dava takip edilecektir. Davanın ilk duruşması 25 Şubat 2020’de saat 09.00’da Isparta 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecektir. “Güleda İçin Adalet” çağrısı yapmak, dayanışmak ve davayı takip etmek için Muğla’daki tüm kadınları ve Türkiye’deki tüm kadın örgütlerini davet ediyoruz.” dedi.
“GÜLEDA’NIN DAVASI BİZİM DAVAMIZDIR”
Öztürk, şunları kaydetti:
“Erkek adalet sistemi içinde aklanmaya alışkın olan katillerin; kravat takarak, karşılarında kendi savunacak birinin olmamasından aldıkları güç ile öldürdükleri kadın arkadaşlarımızın, özel yaşamlarını iftira, yalan, ahlaki ve hukuki boyutları aşacak şekilde, insanlıktan uzak bir fütursuzlukla ifşa ederek, sözde namus ve erkeklik söylemlerine yaftaladıkları tahrik söylemleriyle işledikleri cinayetin üstünü örtmeye kalkışmalarına izin vermeyeceğiz. Çünkü ‘Gerçek Adalet’ için mücadele eden kadınlar var, Kadın dayanışması var. Güleda cinayeti açıkça 6284 Sayılı yasanın uygulanmaması sonucu işlenmiş bir erkek cinayetidir. Yaşasın kadın dayanışması, Güleda’nın davası bizim davamızdır.”
SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK
Öztürk, gerekli çalışmaları yaptıklarını da dile getirerek, 6284 sayılı yasayı uygulamayan, görevi ihmal eden, görevi kötüye kullanan tüm ilgililer hakkında duruşmadan önce suç duyurusu yapmayı planladıklarını aktardı.
“KADIN CİNAYETLERİNİN SON BULMASINI İSTİYORUZ”
Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de Güleda’nın isminin evinin sokağında yaşayacağını belirterek, “Güleda Cankel’in kardeşimiz öğrenim görmek için gittiği Isparta’da insan diyemeyeceğimiz bir yaratık tarafından, eski arkadaşı tarafından katledildi. Öldürüldü. Artık kadın cinayetlerinin son bulmasını istiyoruz. Kızımız zaten kalbimizde yaşıyor. Kendi evinin bulunduğu sokağa da Menteşe Kent Konseyi ile beraber Menteşe belediye Meclisimizde tüm grupların ortak kararı ve oybirliği ile ismini verdik. İsmi bu sokakta yaşayacak. Bizler de yaşatacağız. Bu dava bizim davamız. Menteşe’nin davası. Isparta’ya da gidip bu davanın peşini bırakmayacağız. O sanığın en ağır cezayı alması için de elimizden geleni yapacağız.” diye ifade etti.
Baba Mustafa Cankel ise acıların çok büyük olduğunu, bu zorlu süreçte kendilerine destek olan ve kızının adının sokağa verilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
OLAY
Isparta Fatih Mahallesi’nde 19 Kasım’da bir apartta kalan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü birinci sınıf öğrencisi Güleda Cankel, eski erkek arkadaşı Zafer P. tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü.
Haber: Osman AKÇA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı