Gönül gözüyle fotoğraf çektiler

Muğla’da, 3 Aralık dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında “6. His Gördüklerinizin Ötesinde” görme engelliler fotoğraf sergisi açıldı, farkındalık konseri düzenlendi.

Muğla Büyükşehir Belediyesince 3 Aralık dünya Engelliler Günü dolayısıyla 6. His Gördüklerinizin Ötesinde” görme engelliler fotoğraf sergisi ve farkındalık konseri etkinliği gerçekleştirildi.

Gazi Mustafa Kemal Kültür Merkezinde, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığınca düzenlenen ve il genelindeki engelli dernekleri üyeleri ve vatandaşların katıldığı etkinlik büyük ilgi gördü.

Etkinlik, doğuştan görme engelli Tayfun Cura, Efe Beray Altın ve 47 yıl önce görme yetisini kaybeden kaptan ve müzisyen Cengiz Orçun’un çektiği 30 fotoğraftan oluşan serginin açılışıyla başladı.

Açılışta konuşan Bodrum Kent Konseyi 6. His Çalışma Grubu üyesi Özlem Şen, görme engelli Cengiz Orçun, Tayfun Cura ve Efe Beray Altın ile bu yola çıktıklarını söyledi.

Herkesin bir engelli adayı olduğunu belirten Şen, “Onlar bu kapıyı açtılar, araladılar. Umarım o kapıdan herkes girer. Çünkü hepimiz bir engelli adayıyız. İstedikleri zaman, fırsat verildiği zaman engel yok, engellenmemek var. Umarım bundan sonra engellenmediğimiz, engellerin aşıldığı, engellerin hiç olmadığı bir dünya olur.” dedi.

“SESE YÖNELİYORUM”

Görme engelli fotoğrafçı Tayfun Cura ise fotoğraf çekmeye 6 ay önce başladığını aktardı.

Bodrum Çamlık Mahallesinde yaşadığını anlatan 24 yaşındaki Cura, “Fotoğraf çekmeye başlayalı 6 ay oldu. Daha önce Bodrum merkez ve Yalıkavak’ta fotoğraflarım sergilendi. Fotoğraf çekmek zor değil. Aksine kolay oluyor. Sese yönleniyorum. Arkadaşlarım beni yönlendiriyor. O şekilde fotoğraf çekiyorum. Bundan sonra da profesyonel olarak fotoğraf çekmeye devam etmeyi düşünüyorum.” diye konuştu.

Cura’nın fotoğraf eğitmeni Mine Kahraman da böyle bir sosyal sorumluluk projesinde görev almaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

“KARANLIK GECELERDE ÇALIŞMAM GEREKTİ”

Fotoğraf çekmek isteyen görme engelli arkadaşlarla bir çalışma yaptıklarını dile getiren Kahraman, şunları kaydetti:

“Bana da Tayfun ile çalışmak nasip oldu. İşe Tayfun’un ailesiyle tanışarak başladım. Çünkü burada en önemli şey sosyal ilişkiyle bu işe başlamak. Görme engellilerin dünyasını anlayabilmek için gören bir kişinin önce onu düşünmesi lazım. Bu da son derece zor bir şey. Bunu başarabilmek için karanlık gecelerde çalışmam gerekti. En sonunda uzlaştık ve anlaştık. Kendisi de bu işten çok zevk aldı. Ben de çok mutluyum.” 

Görme engelli fotoğrafçılara teşekkür belgesi verildi.

Sergi açılışının ardından 14 engelli bireyden oluşan ‘Engelsiz Söyle Ekibi” tarafından hazırlanan ‘Deniz Üstü Köpürür’ klip gösterimi gerçekleştirildi.

Etkinlik, engelli bireylerin sahne aldığı farkındalık konseriyle sona erdi.

Haber: OSMAN AKÇA    

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı