Girgin: “ Muğla’da kapsayıcı bir Koronavirüs Salgını ile Mücadele Koordinasyon Kurulu oluşturulmalıdır”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla’da Koronovirüs Salgını ile Mücadele  Kurulu oluşturulmasını gerektiğini söyledi. Girgin, ayrıca tedbir amaçlı olarak Menteşe Devlet Hastanesi, Ortaca ve Fethiye ilçelerinde kapanan SSK hastanelerinin karantina hastanesine dönüştürülmesi gerektiğini ifade etti.

Girgin; “Türkiye küresel koronavirüs salgını kapsamında çeşitli tedbirler hayata geçiriyor. Salgınla mücadele tedbirlerinin hedefe ulaşması ve bir salgınla mücadele bilincinin oluşması ancak ve ancak kapsayıcı bir politikalar bütünü ile mümkündür. Bu kapsayıcılığın ilk şartı bir toplumsal uzlaşının hayata geçirilmesidir.

Muğlamız bu toplumsal uzlaşıyı hayata geçirecek demokratik bir birikime sahiptir. Bu amaçla, “Koronavirüs Salgını ile Mücadele il Koordinasyon Kurulu” oluşturulması, düzenli toplantılarla yürütülen çalışmalara ilişkin Muğla halkının bilgilendirilmesi yerinde olacaktır.”dedi.

“ Muğla Valiliğimiz elbette ki çok ciddi bir mücadele yürütmekte ve çalışmalar yapmaktadır.”diyen Girgin; “ Bu bağlamda; Yürütülmekte olan ciddi çalışmaları takdirle karşılamakla birlikte bu salgına karşı mücadelede çok önemli bulduğumuz il ve ilçe hıfzısıhha (sağlıkkoruma) kurullarının umumi hıfzısıhha kanunu’nun ruhuna ve lafzına uygun olarak tüm sağlık meslek örgütü temsilcilerinin katılımıyla toplanması gerektiğini düşünüyoruz.

Emek ve Meslek örgütleri ve Belediyelerimizin de katılımıyla oluşturulacak olan Koronavirüs Salgını ile Mücadele il K Koordinasyon kurulunun oluşturulması, kurulun düzenli şekilde toplanması ve yürütülen çalışmalar hakkında Muğla halkının sürekli bilgilendirilmesi sürece olumlu katkı sağlayacaktır. Bu süreçte katkı koyacak hiçbir kurum dışarıda bırakılmamalıdır.

“Devlet Hastanesi, karantina hastanesine dönüştürülmeli”

Ayrıca ; Topyekün bir sağlık seferberliği gerektiren önümüzdeki zorlu mücadele süreç göz önüne alındığında; olası ani bir talep yükselmesine karşı karantina merkezlerine ihtiyaç duyulacağı da düşünülerek kapatılmış olan Menteşe ilçe merkezimizdeki devlet hastanemiz ile Ortaca ve Fethiye ilçelerinde kapanan SSK hastanalerinin “karantina hastanesi” olarak acilen faaliyete geçirilmesi de bu noktada önem arz etmektedir.

Bu yöndeki düşüncelerimiz Sayın Muğla Valimiz ve Sayın Sağlık Bakan Yardımcımız ile de tarafımca paylaşılmıştır. Birlik ve beraberlik içinde bu zor günleri atlatacağımıza inancımız sonsuzdur.” Diye konuştu.

Haber: Selahattin Birgili

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı