Engelsiz Bir Üniversite

“Engelsiz Bir Üniversite” çalışmaları sürüyor

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde (MSKÜ) özel gereksinimi olan  öğrencilerin eğitim hayatlarını akranlarıyla eşit ve en etkin biçimde sürdürebilmeleri amacıyla kurulan “Engelsiz Kampüs Birimi” çalışmalarına devam ediyor.

Özel gereksinimi olan  öğrencilerin eğitime erişebilirliği ile ilgili problemler ve eğitim süreçleri boyunca karşılaştıkları engeller, onların akademik yaşamlarından kopmalarına neden oluyor.

Ülkemizde, engeli olan öğrencilerin özellikle orta öğretim süreçleri boyunca akranlarıyla sosyal etkileşim kurup, günlük yaşam becerilerini geliştirmeleri amacıyla çeşitli yasal zeminler oluşturulmuşsa da, bu çalışmalar üniversite döneminde yetersiz kalıyor.

Bu nedenle engeli olan öğrencilerin akademik, idari, fiziksel, psikolojik, barınma ve sosyal alanlara ilişkin ihtiyaçlarını tespit ederek bu alanlardaki ihtiyaçlarını karşılamak üzere Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Öğr. Üyesi Dr.  Deniz Tekin Ersan koordinatörlüğünde Engelsiz Kampüs Birimi faaliyetlerini sürdürüyor.

Hem öğrencilere hem de öğretim elemanlarına destek veriyor

Birimin, üniversitede  öğrenim gören engeli olan öğrencilere gereksinim duydukları akademik ve sosyal desteği sağladığını belirten Dr. Deniz Tekin Ersan, öğretim elemanlarına da engeli olan öğrenciler ile çalışma konusunda danışmanlık verdiğini söyledi.

Ersan, Engelsiz Kampüs Biriminin öğrenciye, akademik programlara erişimde kolaylık, barınma ihtiyaçlarını karşılamada öncelik ve kampüs yaşamına dahil olmada eşitlik sağladığını da vurguladı.

Ersan, “Birimde, engeli olan öğrenciler için not tutucu desteği, öğrencilerin ders çalışmalarına yardımcı olan ve bire bir ders almayı sağlayan “Engelsiz Etüt Programı” bulunmakta ve engeli olan öğrencilerin sosyal destek almasına yardımcı olmak için Engelsiz Sosyal Destek Toplantıları yapılmaktadır. Aynı zamanda her akademik birimde bulunan Engelli Öğrenci Danışmanları sayesinde, öğrencilerin gereksinim duyduğu öğretim uyarlamalarının gerçekleşmesini sağlamaktadır” dedi.

“Engelsiz Gönüllü Programı” gönüllülerin başvurularına açık

Bunların yanında Engelsiz Kampüs Biriminde, gönüllü öğrencilerin engeli olan bireyler ile çalışmaları konusunda kendilerini geliştirebileceği Engelsiz Gönüllü Programı hayata geçirildi. Ersan, öğrencilerin bu programlara katılmaları konusunda çağrıda bulunuyor.

Engelsiz Kampüs Birimine, yüzde 20 oranında Engel Raporu bulunan öğrenciler kayıt olabiliyor.

Birime başvurmak isteyen öğrenciler için Mimarlık Fakültesi zemin katta bulunan Engelsiz Kampüs Birimi Ofisi, eğitim öğretim dönemi boyunca, hafta içi her gün 08.30 ile 17.30 saatleri arasında hizmet veriyor.

Haber: Elif Ertan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: