Emekliler feryat etti: “YETER”

2020 bütçe görüşmeleri çeşitli tartışmalarla TBMM Genel Kurulu’nda görüşülürken bütçeye bir tepki de emeklilerden geldi. Tüm Emekliler Sendikası Muğla Şubesi, bütçeyi Menteşe Sınırsızlık Meydanı’nda düzenlenen kitlesel basın açıklaması ile tepki gösterdi.

Emekliler adına açıklama Tüm Emekliler Sendikası Muğla Şubesi Hukuk Sekreteri Deniz Ekinci tarafından gerçekleştirildi. Yapılan açıklamada; “ Bu bütçede kardeşlik yoktur, insanca yaşam yoktur, emeklinin sağlık hakkı yoktur. Artık yeter” denildi.

2020 yılı bütçesinin değerlendirilmesinin yapıldığı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Biliyoruz ki, hiçbir zaman gerçek anlamda emekçileri, emeklileri gözeten, çalışanları yoksulları gözeten bir bütçe olmamıştır. Kimi yıllarda emekçilerin, çalışanların, köylülerin milli gelirden aldıkları pay artmış gibi gözükse de bu esasen örgütlü mücadele ile alınmış bir hak olarak görülmelidir.

Hal böyle iken özellikle son 15-16 yıldır, krizin, dış borçlanmanın, yolsuzlukların, israfın, savaşın ve güvenlik konseptli yönelimin faturası bizlere ödetilmeye çalışılmaktadır. Bu nedenle diyoruz ki; bu bütçede kardeşlik yoktur, insanca yaşama yoktur, emeklinin sağlık hakkı yoktur, bu bütçede demokratik bir ülke yoktur.

Bu bütçede 13 milyona yakın emekli yok. Bu bütçede baskı vardır, yoksulluk vardır, işsizlik vardır, yolsuzluk ve israf vardır. Ve en önemlisi emeklilerin, çalışanların, yoksulların, köylülerin yaşamını kolaylaştıran hiçbir tasarruf yoktur. Bu bütçe yoksulluğun, savaşın, adaletsizliğin, eşitsizliğin bütçesidir.

Barışçıl, kardeşçe ve insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır. Hele ömrünün büyük bir kısmını bu ülkenin birikimine harcamış olan emekliler için bu en temel haktır. Bu hak siyasi iktidarların üzerinde tasarruf edebileceği bir hak değildir. Bu hak emekliler için vazgeçilmez bir haktır. Bu hakkı kendisine ve kullanılmasına yönelik her türlü girişim karşısında bizi Tüm Emekli Sen’i bulacaktır.”

Haber: Selahattin Birgili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: