DSİ, Muğla’da 7 baraj ve 2 gölet yaptı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Muğla’ya yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Muğla ilinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor. Çalışmalar doğrultusunda DSİ tarafından Muğla il genelinde 7 baraj ve 2 gölet yapılarak kullanıma sunuldu.

Ege’nin ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Muğla ilinde ziraatın daha da gelişmesi için son 17 yılda devasa yatırımlar yapıldığını belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Son 17 yılda Muğla ilinde 7 baraj ve 2 gölet inşa ettiklerini açıkladı.
DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, yarım Milyar m3 su biriktirme hacimli Dalaman Akköprü Barajı’nı 2011 yılında hizmete aldıklarının altını çizerek; “Topraklarımıza bereket katacak olan Dalaman Akköprü Barajı barajı Ege’nin en büyük, Türkiye’nin 6.büyük barajıdır. Baraj ile Dalaman Ovasında inşaat çalışmaları devam eden Dalaman Ovası sulamasının tamamlanması ile 121.240 dekar zirai arazi sulanacaktır. Ayrıca barajdan yılda 343 milyon kWh enerji üretilmekte, bunlara ilave olarak barajda suyun tutulması ile birçok turistik tesis, havaalanı ve yerleşim yeri taşkınlardan korunmaktadır. “ dedi.
5 baraj ve 9 göletin inşaatı devam ediyor

Devam eden baraj ve gölet inşaatları hakkında da bilgi veren Aydın; “Diğer taraftan Muğlalı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Muğla’nın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 5 baraj ile 9 göletin yapım çalışmaları devam ediyor.” Diye konuştu.
“Ege’nin topraklarını sulamaya açıyoruz”
Son 17 yılda inşa edilen sulama projeleri hakkında da açıklama yapan Genel Müdür Aydın; “ Tamamlanan 17 sulama tesisleri ile 85 bin 975 dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Böylece Muğla topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 111 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.
Muğla’mız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 137 bin 998 dekar araziyi sulayacak 11 adet sulama tesisi inşaat safhasındadır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Muğla zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.” Şeklinde konuştu.
“Bodrum’a memba kalitesinde içmesuyu”
Bodrum’un içme suyu çalışmaları ile olarak da bilgiler veren Aydın; “Bodrum İçmesuyu tesisleri ile Bodrum ilçesi ve 9 bağlı beldeye yılda 9.72 milyon m3 memba kalitesinde içmesuyu sağladık. Ayrıca; Milas ilçe merkezi ile Beçin beldesine yılda 5 Milyon m3 içmesuyu sağlamak üzere içmesuyu tesisi inşaatlarımız devam etmekte, Muğla il merkezi ile civar yerleşimlere Sandras-Çövenni ve Gürsu kaynakları ile Muğla barajından yılda 20,61 milyon m3 memba kalitesinde içmesuyu sağlamak üzere inşaat çalışmalarına başlayacağız.
Muğla İlinde taşkın riskini azaltmak için son 17 yılda tamamlanan 59 adet taşkın koruma tesisi ile 66 yerleşim yeri ve 20.625 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 15 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam ettiğini söyledi.” Dedi.
DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın şunları ekledi:
“Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”
Haber: Selahattin Birgili

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: