DP Genel Başkanı Uysal: “Onlar kendi siyasi organizasyonlarını kuracaklar”

Demokrat Parti Olağan Muğla İl Kongresinde, mevcut başkan İsmet Köse güven tazeledi.

Kongreye katılan Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, “Kendileriyle (Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu) 4 – 5 ay evvel birer kez değerlendirme imkanı bulduk. Çok somut ifade edildiği gibi onlar kendi siyasi organizasyonlarını kuracaklar.” dedi.

Uysal, partisinin Muğla İl Kongresine katılmak üzere Menteşe ilçesine geldi.

Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi Nail Çakırhan Salonu’nda düzenlenen kongre öncesi açıklama yapan Uysal, 16 Nisan referandumunun Türkiye’de siyaseti bir kamplar halinde yapma mecburiyetini ortaya çıkardığını söyledi.

“BEYANLARIMIZ DIŞINDA BİR TAKIM YAZILAN ÇİZİLEN HADİSELER VAR”

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan’ın kuracakları siyasi partilere ilişkin de değerlendirmede bulunan Uysal, şunları kaydetti:

“Bir takım ifade edilen siyasi parti oluşum teşebbüsleri bizim dışımızda gelişen hadiseler. Bizim sözümüz, beyanlarımız dışında bir takım yazılan çizilen hadiseler var. Demokrat Parti olarak şu zaten genel bir çağrımız. Her partinin bir fikri, bir takım değerleri, prensipleri var. Bu değerleri, prensipleri, Türkiye’ye vadettiklerini kabul ederlerse insanlar zaten o siyasi partilerde görev yapar. Kendi müstakil mücadelemizi, geçmişten bugüne bize emanet edilmiş bu büyük davayı, yeniden Türkiye’de kuvvetli bir ses, kuvvetli bir soluk haline getirmek istiyoruz. Kendileriyle (Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu) 4, 5 ay evvel birer kez değerlendirme imkanı bulduk. Çok somut ifade edildiği gibi onlar kendi siyasi organizasyonlarını kuracaklar.”

Uysal, 16 Nisan referandumu ile Türkiye’de siyasetin kamplar halinde yapılma mecburiyetinin ortaya çıkardığını ifade etti.

Türkiye’nin normalleşmesini istediklerini dile getiren Uysal, “İki kutupluluğa mahkum edilmiş Türkiye, gerçek gündemini konuşamayan bir Türkiye’dir. O açıdan Demokrat Parti olarak bu ülkenin birliğini beraberliğini adalet ve demokrasi şemsiyesi altında görüyoruz. Bunun arkasına karnı tok, sırtı pek insanları Türkiye koyabilmeli. Bunun için mücadele ediyoruz. Şuanda ifade edildiği gibi HDP’nin dışında erken seçim isteyen ana muhalefetten başlayan bir siyasi söz ifade edilmiyor.” diye konuştu.

“ÜLKEYİ YÖNETEN İDARECİLERİMİZİN ŞAHSİ ZAFİYETLERİ BU ÜLKENİN MİLLİ GÜVENLİK AÇIĞI HALİNE GELMİŞTİR”

Türkiye’nin bugün ne sayın Erdoğan’ı ne de AK Parti’yi taşıyabilme imkanı kalmadığını anlatan Uysal, şunları ifade etti:

“Çok süratle Türkiye kendi ayarlarını kodlayabilmesi adına bir iktidar değişiminin yolunu aramalıdır. Elbette bunun hukuki altyapısı Türkiye’de seçime götürülebilecek fiili yolarak yegane gücün sayın Erdoğan olduğunu da görüyoruz. Bütün bunlara rağmen ben Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı meydan okumalar, uluslararası bölgede gelişen hadiseler, ekonomik olarak bünyesinde depo ettiği bugün artık iflasların, büyük şirketlerin, bireysel vatandaşlarımızın büyük sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu görüyoruz. O açıdan iktidarın söyleyecek sözünün kalmadığı bu noktada yarınlara dair bu ülkenin birliğini beraberliğini, refahını, huzurunu üretmek noktasında enerjisi bitmiştir. Başladıkları noktalarla bugün geldikleri noktalar tam zıt fikirleri savunur hale gelmişlerdir. Bir savruluş var. Türkiye’yi içeriden dışarıdan operasyon açık hale getirmişlerdir. Bugün maalesef bu ülkeyi yöneten idarecilerimizin şahsi zafiyetleri bu ülkenin milli güvenlik açığı haline gelmiştir.”     

KÖSE GÜVEN TAZELEDİ

Tek listeyle gidilen İl kongresinde mevcut başkan İsmet Köse güven tazeledi.

Kongrede konuşan Köse, “Demokrat Parti, vefadır, berekettir, sevdadır. Bu sevda milletten gelmektedir. Gözlerinden okunmaktadır. Menderes’ten, Demirel’den, Özal’dan buyana devam etmektedir. Biz onları hep yad ederiz. Bu sevda bitmez. Biz kongreye sizleri davet ettik. Gelmek de zorundasınız diye mesajımda da söyledim. Eğer gelmezsen bu sevdayı ispat edemeyiz.” dedi.   

Köse’nin Yönetim Kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu:

Süleymen Yıldız, Atınç Koylu, Neşat Trimoğulları, Tolga Tan Demir,Arife Gönül Serger, Sadıka Üstündağ, Selahattin Birgili, Nevin Özkaya, Turgut Karaca, Murat Panha, İsmail Türedi, Ali Yılancı, Neşe Göksal, Zafer Atilla.

Haber: Osman AKÇA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: