ÇITLIK ORMANLARI İÇİN “İKLİM GREVİ”

Muğla’nın Ula ilçesi Çıtlık Mahallesi Taşkesiği mevkiindeki 30 hektar orman alanında, Karabörtlen Orman İşletme Şefliği tarafından odun üretiminin arttırılmasına katkı sağlamak amacıyla yetişmiş ağaçların kesilmek için damgalandığı ve kesim ihalesinin yapıldığı iddiası yöre halkını ayağa kaldırdı.

Orman alanının girişine “kesim sahası” tabelaları çakılmasının ardından bölge halkı aynı alanda “İklim Grevi” etkinlikleri çerçevesinde soruna dikkat çekmek için Muğla Çevre Platformu’nun da desteğiyle basın açıklaması yaparak, bir kez daha yetkilileri projeyi durdurmaya davet etti.

Muğla’nın Ula ilçesi Çıtlık Mahallesi Taşkesiği mevkiindeki 30 hektar orman alanında, Karabörtlen Orman İşletme Şefliği tarafından endüstriyel plantasyon alanı olarak belirlenerek, odun üretiminin arttırılmasına katkı sağlamak amacıyla yetişmiş ağaçların kesilmek için damgalanması, kesim ihalesinin yapıldığı iddiası ve bölgeye ‘kesim sahası’ tabelalarının çakılmasının ardından yöre halkı bölgede eylem yaptı.

Yöre halkı aynı alanda “İklim Grevi” etkinlikleri çerçevesinde soruna dikkat çekmek için Muğla Çevre Platformu’nun da desteğiyle basın açıklaması yaptı.

Kovid-19 salgını nedeni ile az sayıda katılımcı ile gerçekleştirilen etkinlikte, katılımcılar maske taktı ve sosyal mesafe kuralı gözetildi.

Eylem sırasında ‘kesim alanı’ tabelalarının dikildiği noktaya, “İklim Suç Mahalli” şeridi çekildi.

Ağaçlara da “Orman Kesen Korona Biçer”, “Muğla Cennet Kalsın”, “Orman Alanı, Kesici Niyetle Yaklaşılamaz”, “Orman Ekosistemi Varlığımızın Teminatıdır, Yok Etme”, “İklimi Değil Zihnini Değiştir”, “Salgın Hastalıklarla Mücadele Etmek için Ormanlarla Aranıza Ekolojik Mesafe Koyunuz”, “Çıtlık Ormanlarından Eliniz Çekin” mesajlarını içeren afişler asıldı.

“KORONAVİRÜS BAHANE, ORMAN TALANI ŞAHANE !”

Basın bildirisini okuyan Muğla Çevre Platformu Eşsözcülerinden Serdar Denktaş, dünyada ve Türkiye’de Kovid-19 salgını nedeni ile yaşamın normal akışının tamamen durduğunu, neredeyse tek gündemin salgınla mücadele olduğu olağanüstü günlerden geçtiğini söyledi.

Denktaş, Çıtlık ve Gökova’da yaşayan yurttaşlar olarak, böylesine zorlu bir süreçte evlerinde kalmaları gerekirken, Karabörtlen Orman İşletme Şefliği’nin yaşanan süreci adeta fırsat bilerek yangından mal kaçırırcasına Çıtlık ormanlarını kesme niyetini somutlaştırması üzerine orman alanına geldiklerini dile getirdi.

Bölge halkı olarak, yetkililerin duyarsızlığı ve aldıkları bu tutum nedeniyle son derece kırgın, üzgün ve öfkeli olduklarını belirten Denktaş, “Ancak kendimizin ve toplumun sağlığını riske atmamak için bugün az sayıda temsilci ile bulaşı riskine karşı azami önlemlerimizi alarak buradan yetkililere bir kez daha seslenmek istedik. Yaşamlarımız tehlike altında iken, dünyanın bütün ülkeleri kaynaklarını, imkanlarını salgınla mücadeleye yönlendirirken ne yazık ki ülkemizde akıl ve vicdanın almayacağı işler oluyor. 14 Şubat tarihinde yine bu noktada, arkamızda görünen Çıtlık ormanlarının odun üretmek amacıyla kesilmek için işaretlenmesini protesto etmek üzere kalabalık olarak bir araya gelmiştik. Bu ekolojik katliam projesini durdurmaları için yetkililere seslenmiştik.” dedi.

“DİLEKÇEYE HALEN CEVAP VERİLMEDİ”

Denktaş, protesto sonrası Karabörtlen Orman İşletme Şefliğine giderek aynı taleple 46 adet dilekçe verdiklerini anlatarak, Bilgi Edinme Yasası’nın gereği olan cevap verme süresinin çoktan geçmesine rağmen dilekçelerine halen cevap verilmediğini ifade etti.

“YETKİLİLER SALGINI BAHANE, FIRSATI ŞAHANE BULMUŞLAR”

Kovid-19 salgınının hızla yayıldığı günlerde ormandaki ağaçların kesilmesi için bir de ihale gerçekleştirildiğini ileri süren Denktaş, şunları kaydetti:

“Birkaç gün önce de kesim ekipleri burada keşif çalışması yaptı. Yani bölge halkının ne düşündüğü, ne hissettiği onları ilgilendirmiyor. Yurttaşların yasal haklarını da umursamıyorlar. Bir yandan salgını kontrol altına almak için yurttaşlar evlerde kalmaya zorlanırken, diğer yandan meydanı boş bulan resmi kurumlar bu koşulları adeta talan projelerini hayata geçirmek için fırsata dönüştürmeye çalışıyor. Anlıyoruz ki, yetkililer salgını bahane, fırsatı şahane bulmuşlar. Onların önceliği ne salgını önlemek,  ne de bu felaketlerin temel sebebi olan iklim krizi ile mücadele değil. Kanal İstanbul ihalesi başta olmak üzere, ülkemizin birçok yerinde doğaya ve toplumun sağlığına zarar veren işlemlerin yine bu koşullar altında gerçekleştirilmesi zaten egemen anlayışı ortaya koymuştu. Çıtlık’taki ormanı kesmek üzere düğmeye basılması aynı anlayışın tezahürüdür.”

“ÇITLIK ORMANLARINDAN ELİNİZİ ÇEKİN!”

Denktaş, Orman Genel Müdürüne, Muğla Valisine, Muğla Orman Bölge Müdürüne ve Karabörtlen  Orman İşletme Şefine seslenerek, şu ifadeleri kullandı:

“Çıtlık, Gökova ve Muğla ahalisi olarak bu akıl tutulmasını protesto ediyoruz! Bilim camiası, yaşanan virüs salgınının  dünyanın ekolojik dengesinin bozulmasının, biyolojik çeşitlilik kaybının ve küresel iklim krizinin sonucu olduğunu ifade ediyor. Bu anlamda biyolojik çeşitliliğin korunması ve iklim krizi ile mücadelede ormanların korunması yaşamsal önemdedir. Eğer doğayla kurduğumuz ilişkiyi radikal bir şekilde değiştirmezsek çok daha büyük ekolojik felaketlerin kapıda olduğu bildiriliyor. Gün, orman ekosistemimizi odun üretimini arttırmak için tahrip etme günü değildir. Salgın felaketinin kontrol altına alınabilmesi için evlerde kalmaya zorlandığımız bugünlerde bizleri dışarı çıkmaya zorlamayınız. Gün, yaşamakta olduğumuz felaketin bilincine varmak rant hesaplarını bir kenara bırakarak akıl ve vicdanlarımızın sesine kulak verme, bu felaketten çıkışın yollarını arama günüdür. Ormanımıza sonuna kadar sahip çıkacağız ve kestirmeyeceğiz ! Çıtlık Ormanlarından elinizi çekin!”

NE OLMUŞTU?

Orman İşletme Şefliğinin ağaçları kesilmek üzere damgalama işlemeni başlaması üzerine Çıtlık ve Gökova halkı 14 Şubat 2020 tarihinde söz konusu alanda kalabalık bir etkinlik düzenlemiş ve projeyi protesto etmişti. Daha sonra da Karabörtlen Orman İşletme Şefliğine giderek toplu olarak kesim projesinin iptal edilmesini için dilekçeler vermişti.

Haber: Osman AKÇA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı