Birileri rant kazanıyor!

“Birileri rant kazanmak için bizleri mağdur ediyor”

Muğla’nın ilk ve kalan son fabrikası olan Kireç Sanayi A.Ş.’nin mahkeme kararıyla mühürlenmesine tepkiler sürüyor.

Fabrika önünde toplanan işçiler, kararın adaletli olmadığını, birilerinin rantı uğruna kendilerinin mağdur edildiğini ileri sürdü.

İşçiler adına açıklama yapan Türkiye Çimse İş Sendikası Denizli Şube Başkanı Yakup Çetin, Muğla Kireç fabrikasında yüzlerce işçinin kendisi gibi çocuğunun ve ailesinin rızkını kazanmak için alın teri dökerek çalıştığını söyledi.

Fabrikanın çevre lisansının iptal edildiğini ve kapanacağını öğrendiklerini belirten Çetin, “İşçiler de bizler de şoke olduk. Muğla’da başka fabrika yok. Çocuklarımızın geleceği elden gidiyor. Bize yardımcı olun. Bizler vatanına, milletine, bayrağına ekmeği uğruna ciğeri yanan kişileriz. Buralarda birileri rant kazanmak için bizleri mağdur ediyor.” dedi.

Çetin, fabrikanın kriz zamanlarında dahi işçisinin arkasında olan ve hiçbir işçisini mağdur etmeyen, sendikası olan bir işletme olduğuna dikkati çekti.

Eski Milletvekili Orhan Seyfi Terzibaşıoğlu’nun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dava açtığını hatırlatan Çetin, “Çevre belgesinin iptali için Muğla 1. İdare mahkemesi hakimi karar vermiş. Yargıya saygımız var. Fakat kararın adaletli olduğunu düşünmüyoruz. 10.12.2019 Salı günü fabrikamızın çevre lisansının ve yakma belgemizin iptali gerekçesiyle mühürlemeye geldiler. Bir ara karar ile çevre belgemiz iptal edilmiş.” diye konuştu. 

Çetin fabrikanın 1969’dan beri çalıştığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Binlerce insan buradan emekli oldu. 20 yıla yakın bir süredir. Çevre yasalarına olan tüm yükümlülüklerini yerine getiren ve her iki fırınında bir fabrikayız. Bu nedenle müktesep haklarımız bulunmaktadır. Ayrıca hemen yan tarafımızda 30 bin ağacı bulunan bir ormanımız bile var.”

Devletin üretim yapanın hep yanında olduğunu vurgulayan Çetin, “Her türlü teşvik yapılırken, istihdam sağlayan bir fabrikayı kapatmak yerine eksikleri varsa yaptırımlar yapılarak eksiklerin giderilmesi sağlanabilir. Siz Muğlalılardan, sivil toplum örgütlerinden ve tüm yerel basından ricamız bu oyunu bozun. Biz, iş, aş ve ekmek istiyoruz.” dedi.

Türkiye Çimse-İş Sendikası Muğla Temsilcisi Erdem Çelik ise  yaptığı açıklamada, “Muğla Kireç Sanayi Muğlamızın değeri olan fabrikamız her türlü belgelerimizin olmasına rağmen çevre lisansı İptal edilerek mühürlenmiştir. Hepimiz işsizlikle karşı karşıya kaldık. Muğlamızın değeri olan fabrikamıza, işçimize ve emeğimize sahip çıkacağız. Halkımızdan, sivil toplum kuruluşlarından, sendikalardan destek bekliyoruz.” Dedi.

OLAY

Muğla’da bir vatandaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Kireç Sanayi Tesisinin ‘yakıtların yakılmasının iptali’ yönünde Muğla 1. İdare Mahkemesine 2018’de dava açtı.

Mahkeme, 30.10.2019’da verdiği ara kararla tesisin ‘çevre izin ve lisans belgesini’ iptal etti. Bünyesinde 45, yan kuruluşlarla yaklaşık 100 kişiye istihdam sağlayan tesise gelen yetkililer, 10.12.2019 Salı günü fabrikayı mühürleyerek faaliyetini durdurdu. Hukuki süreç devam ederken, tesisle birlikte Ayfa beton santralli de mühürlendiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, ‘çevre izin ve lisans belgesinin’ iptal edilmesine gerekçe olarak, Zeytincilik Yasasında yer alan “Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez.” 20. maddesinin gösterildiği iddia edildi.

Haber: Osman Akça

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: