Başkan Gürün Koronavirüs tedbirlerini anlattı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, koronavirüs salgınıyla ilgili alınan tedbirler hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi. 

Gürün, burada kalan ve Yunanistan’ın Meis Adası’na gitmek isteyen veya orada kalıp Türkiye’ye gelmek isteyen vatandaşların taşınmasının kaymakamlıkla koordineli olarak yapıldığını belirterek, “15 Mart Pazar günü gelenler karantinaya alındı. Seferler son buldu. 21 yolcu, 3 mürettebat 14 günlük karantinada. Ama her hangi bir şey tespit edilmedi.” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, koronavirüs salgınıyla ilgili alınan tedbirler konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi. 

Başkanlık binasındaki basın açıklaması öncesi basın mensuplarının oturacağı koltuklar belirli bir mesafe ile yerleştirildiği görüldü.

Belediye başkanı Osman Gürün dahil tüm gazetecilerin ateşi ölçüldü ve ellerini dezenfektan madde ile temizlemeleri istendi.  

Gürün, koronavirüs tedbirleri kapsamında, 13 ilçedeki otogarların, toplu taşıma araçlarının, özel toplu taşıma araçlarının, Bodrum-Datça feribotunun, limanların, kültür merkezlerinin, ilçe belediye hizmet binalarının, gündüz bakımevlerinin, ödeme noktalarının, huzurevlerinin, valilik, haller, itfaiye birimlerinin, atıksu arıtma tesislerinin, camilerin ve adalet saraylarının dezenfekte edildiğini söyledi.

Zabıta görevlilerinin fırsatçılara göz açtırmamak için görevi başında olduğunu belirten Gürün, “Fatura  ödemeyen konut abonelerinde su kesme işini 2 ay öteledik. Bilgilendirme afişleri ve broşürleri dağıttık ve önemli yerlere asık. Sağlık Bakanlığı onaylı en az yüzde 60 alkol bazlı dezenfektan kullanılıyor. Tüm kültürel etkinliklerimizi iptal ettik. Yüz Yaş Evi, Kısa Mola, Kültür Merkezlerimizi, Gündüz Bakımevi hizmetlerini geçici süre durduruldu.” dedi. 

Gürün, gerekli bilgilendirmelerin yapıldığını ama henüz psikolojik olarak Türk toplumunun bu işin vahameti konusunda çok fazla bilgi sahibi ve irade sahibi olduğunu düşünmediğini aktardı.

Somut olarak yaşanmış bir vakanın bulunmadığını belirten Gürün, “Sanki ‘bana bir şey olmaz’ deyip bir korku filmi seyreder gibi olan olayları televizyondan takip ediyor. Ama kendi yaşamında alması gereken tedbirler konusunda beklenenin çok altında bir refleks gösteriyor. Bu bizim için çok acı. Tabi ki tedbirli olacağız. Ama paniğe de kapılmayacağız. Somut olarak yaşanmış bir vakamız yok. Ben özellikle Sağlık Bakanının baştan beri Bilim Kurulunu kurarak oluşturduğu heyet ve bu heyetin almış olduğu kararların kalem kalem uygulanması konusundaki gayretine ve süreci yönetme biçimine gerçekten teşekkür ediyorum. Umuyorum ülkemiz ve Muğlamız bundan en az şekilde etkilenir. Bu süreci en az zararla kapatabiliriz.” diye konuştu.

“BİRKAÇ GÜN İÇERİSİNDE ÖLÜM VAKALARI DA BAŞLAYACAK”

Koronavirüs ile ilgili de açıklamalarda bulunan Gürün, birkaç gün içerisinde ölüm vakalarının da başlayacağını ileri sürdü.    

Gürün, Sağlık Bakanın açıklamalarından elde ettiği bilgiyi paylaştığını dile getirerek, “Önümüzdeki günlerde, hiç temenni etmeyiz ama Sağlık Bakanımızın da ifade ettiği ‘akciğer tutulmaları olan hastalarımız var’ dediği şey, birkaç gün içerisinde ölüm vakaları da başlayacak. Sayın Bakanının açıklamalarından elde ettiğim bilgiyi sizlerle paylaşıyorum. Bilgim yok. Ama virüstük enfeksiyonun zaten kendi normal seyri bu. Muhakkak sıfır ölüm ancak bir adanın içinde olursunuz, hiç kimseyle temas etmezsiniz. O zaman virüs oraya gelmek için fırsat bulmayabilir. Ama biz öyle değiliz.” diye ifade etti.

“24 KİŞİ KARANTİNADA”

Gürün, Datça-Bodrum feribotlarında dezenfekte çalışmalarının yapıldığını, seferlerin aralıklarla olsa da yapıldığını anlattı.

Bodrum’dan Yunan Adalarına sefer yapan feribotların seferlerinin son bulduğuna dikkati çeken Gürün, şunları kaydetti:

“Burada kalan ve Yunanistan’ın Meis Adası’na gitmek isteyen veya orada kalıp Türkiye’ye gelmek isteyen hemşerilerimizin taşınması kaymakamlıkla koordineli olarak yapıldı. 15 Mart Pazar günü gelenler karantinaya alındı. Seferler son buldu. 21 yolcu, 3 mürettebat 14 günlük karantinada. Ama her hangi bir şey tespit edilmedi. Ateş veya her hangi bir bulgu yok. Çok şükür şuan öyle bir durumumuz yok. Yalnız Umreden gelen vatandaşlarımızın bir tespiti var mı? Onu bilmiyorum. Kaç kişi geldi o nu da bilmiyorum. Ama onlarla ilgili de gerekli olan tedbirler alınıyor.”

Gürün, Muğla’da iki havaalanının yaz aylarında yoğun fakat kış aylarında çok fazla trafiğin olmadığını belirterek, dışarıdan bulaşma riskinin daha az olduğunu aktardı.

“HOLLANDA’DAN GELEN KIZIM EVİNDE 14 GÜNLÜK SÜRENİN DOLMASINI BEKLİYOR”

Rusya’da katıldıkları fuardan dönen Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ve meclis üyesi Ali Kırlı’nın kendilerini evlerinde izole etmesine de değinen Gürün, “Benim kızım da işi gereği Hollanda’ya gitti. Cuma günü döndü. Tavsiye edilen şekilde şuanda kendi evinde kendisini enterne etti. 14 günün dolmasını bekliyor. Yani başkanımız da bir meclis üyesi arkadaşımızla birlikte Rusya’ya gitti. Döndükten sonra onlar da kendilerine dikkat ediyor. 14 gün kapalı kalmalarının esas amacı eğer virüs aldılarsa enkuvasyon döneminde başkalarına bulaştırmasınlar diye diğerleri için önemli.” diye konuştu.

Haber: Osman AKÇA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı