Akarken’den bakkal esnafına uyarı: ‘Genelge sizi kapsamıyor’

Muğla Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken, yaptığı yazılı açıklama ile işletme ruhsatında bakkal, bayi, büfe, kuruyemiş, şarküteri ve benzerleri yazan esnaf ve sanatkarların genelge kapsamı dışında bulunup, çalışma saatlerinde herhangi bir değişiklik olmadığını bildirdi.

İçişleri Bakanlığınca marketlerin 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet vermesine yönelik yayınlanan genelge Muğla’da kafa karışıklığına neden oldu. Bazı bakkallar saat 21:0’da dükkan kapatırken, bazıları ise tebligat yapılmasını bekledi.

Muğla Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken, yaptığı açıklamayla konuya açıklık getirdi.

Akarken, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İç işleri Bakanlığınca 81 İl Valiliğine gönderilen genelgede, il/ilçelerde tüm marketlerin 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet vermesine, market içindeki en fazla müşteri sayısının müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın onda biri kadar olmasına, (Örneğin marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olması), tüm marketlerin, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan etmesine, içeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirleri almasına karar verildiği belirtilmiştir. Teşkilatımızda genelgenin uygulanması hususunda yaşanan tereddütler üzerine Genel Başkanımızca İç İşleri Bakanlığı nezdinde gerekli girişim ve görüşmelerde bulunmuştur. Buna göre; işletme ruhsatında bakkal, bayi, büfe, kuruyemiş, şarküteri ve benzerleri yazan esnaf ve sanatkarlarımız bu genelge kapsamı dışında bulunup, çalışma saatlerinde herhangi bir değişiklik yoktur. Bu sektörlerde çalışan esnaf ve sanatkarlarımız çalışma saatleri hususunda eskiden olduğu gibi faaliyetlerini sürdüreceklerdir.”

Haber: Osman AKÇA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı