ADD’den, “Atatürk-Nazım Hikmet “ karşılaştırmasına tepki

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Muğla Şubesi Başkanı Cüneyt Özbayır tarafından yapılan yazılı açıklama ile, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Nazım Hikmet’i anma etkinliğinde yapılan sunum sırasında “Türkiye hakkında ne bildiklerinin sorulduğu, alınan klasik cevaplardan sonra kimi tanırsınız sorusu bağlamında Mustafa Kemal Atatürk sorulduğunda; “o sizin lideriniz O’nu sadece siz tanırsınız ama Nazım Hikmet dünya sanatçısı onu herkes tanır” şeklindeki ifadelere tepki gösterildi.

`Özbayır; “ 15 Ocak 2019 günü saat 19:30 da Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinde Menteşe Belediyesi ile ADD Muğla Şubesi, Menteşe Kent Konseyi ve Muğla Sanatseverler Derneği tarafından ortaklaşılan Nazım Hikmet’i anma etkinliği büyük ve coşkulu bir katılımla gerçekleştirilmiştir.
Bu etkinlik sırasında katılımcılara sunum yapan bir emekli öğretmen tarafından Şili’li bir gruba ithafen “Türkiye hakkında ne bildiklerinin sorulduğu, alınan klasik cevaplardan sonra kimi tanırsınız sorusu bağlamında Mustafa Kemal Atatürk sorulduğunda – o sizin lideriniz O’nu sadece siz tanırsınız ama Nazım Hikmet dünya sanatçısı onu herkes tanır- şeklinde bir cevap aldıklarını ifade tarzı olarak da hafifseme yolu ile Mustafa Kemal Atatürk ile Nazım Hikmet’i karşılaştırma yoluna gittiği üzüntü ile görülmüştür.
Gecenin atmosferini bozmamak ve olası bir huzursuzluk yaşanmaması için olaya anında müdahale edilmemiş ancak bu koşullar altında orada bulunmak yerine toplantı tarafımızdan terk edilmiştir. Gecenin düzenleyicisi koordinatör ile olay sıcağı sıcağına paylaşılmış, kendisinden bizce talihsiz karşılaştırmayı yapan emekli öğretmen ile görüşme yapılıp konunun takipçisi olunacağı yolunda bilgi verilmesi üzerine takibe geçilmiştir. Ancak bugüne dek bir geri dönüş yapılmadığı gibi olayın sorumlusundan özür/düzeltme anlamında bir açıklama da gelmemiştir. Bu nedenle olay kamuoyu ile paylaşılmak durumunda kalınmıştır.
Nazım Hikmet ülkemizin önemli bir değeridir ve dünyaya mal olmuş bir kişiliktir. Her Türk yurttaşı gibi biz de Nazım Hikmet ile övünürüz. Bir kişiliği övmek için varlık sebebimiz, ülkemizin kurucusu, emperyalizme tokat atan, mazlum ulusların bağımsızlık savaşlarında ateş olan Mustafa Kemal Atatürk ile karşılaştırma yapmak ancak aymazlıkla açıklanabilir.
2 Aralık 1996’da bir ödül töreni için gittiği Küba’da Fidel Castro ile görüşen bir gazeteci kendisine 
“Türkiye’de solcu, ilerici ve devrimci gençler; Che Guevara ve Fidel Castro’yu çok seviyorlar ve sizleri mutlak önder olarak kabul ediyorlar…” der. Bu sözlere Castro’nun verdiği yanıt çok anlamlıdır: “Devrimci M. Kemal Atatürk varken, Türk gençleri neden kendilerine başka önder arıyorlar? Devrimci Atatürk bizim ve tüm mazlum halkların esin kaynağıdır.”
Mart 1997 de Habitat Toplantısı için İstanbul’a gelen Fidel Castro, yaptığı konuşmada şöyle der: “Asıl devrimci M.Kemal Atatürk’tür. Ben bir devrim yaptım, ama O’nun yaptıklarını asla başaramazdım. Sakın kendinize başka esin kaynağı aramayın…” Fidel Castro’nun bu sözleri karşısında heyecanlanmamak mümkün mü?
Bu bağlamda son yıllarda Latin Amerika ülkelerinde esmekte olan “ulusalcı ve antiemperyalist rüzgarda” Mustafa Kemal ışığının etkisi yok mudur sizce?
O Mustafa Kemal ışığıdır ki; doğudan batıya, güneyden kuzeye, birçok halk hareketini ve halk önderini etkilemiştir. O çağdaşı liderler tarafından daima övgü ve kıskançlıkla söz edilen bir dünya lideridir. Örneğin, 1935’teki Uzun Yürüyüş öncesinde Şangay Meydanı’nda toplanan binlerce Çinliye seslenen Mao’nun ilk sözleri şöyledir: “Ben, Çin’in Atatürk’üyüm..” Ve 1948’den bugüne dek, Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki 8. ve 9. sınıflarda Yakınçağ Tarihi derslerinde Atatürk ve Cumhuriyet Devrimleri okutuluyor.
Peki, Atatürk ışığı dünyanın dört bucağını aydınlatırken Türkiye’de neler oluyor? Ne yazık ki ülkemizde bir yandan gericiler ve yobazlar diğer yandan çözümü aslında Mustafa Kemal’den esindiklerini büyük bir gururla ifade eden başka ülke önderlerini örnek aldıklarını sanan bir kısım yurttaşlar, Atatürk’ü ve düşüncelerini yıpratmak için her şeyi yapıyorlar. Emperyalistler ve yerli işbirlikçileri de Atatürk’e karşı olan her türlü gerici ve bölücü hareketi destekliyorlar.
Bu açıklama Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya ülkeleri ve liderlerinin kıskançlıkla örnek aldıkları ve yüzyılın dâhisi olduğu gerçeğinin bir kez daha altını çizmek ve bu tür yanlışlara düşülmemesi için yapılmak durumunda kalınmıştır. “
NUTUK DAĞITIMINA TEBRİK VE ELEŞTİRİ
Açıklamasında, geçtiğimiz günlerde Milas’ta İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Türk Eğitim-Sen ve Ülkü Ocakları İl Başkanlığı tarafından düzenlenen bir proje doğrultusunda öğrenciler Nutuk dağıtılmasına da değinen Özbayır, Nutuk dağıtımına tebrik ederken, kitapların üstünde Ülkü Ocakları amblemenin bulunmasını da eleştir.
Özdemir açıklamasında şunları ifade etti:
“Bu vesile ile geçen hafta yerel gündemi işgal eden bir konu hakkında da Derneğimizin bakışını belirtmek isterim. Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ülkü Ocakları ile Milliyetçi Hareket Partisi ortaklığı ile Öğrencilere Ulusal Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet kazanımlarının bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından anlatıldığı Nutuk kitabının dağıtıldığı ve bir Eğitim Sendikası tarafından konuya ilişkin bir açıklama yaptığı ve basın ile sosyal medya üzerinden karşılıklı atışmalar gözlenmiştir.
Konu Mustafa Kemal Atatürk ve Nutuk olduğuna göre Dernek olarak bizim de söyleyeceğimiz sözler olacaktır. İki kurum arasında taraf olmadığımızı önemle ve özellikle belirttikten sonra yapılan işlem yani Nutuk ile öğrencilerimizin buluşturulması konusunda emeği geçen herkesi kutlar, tebrik ederiz. Ancak öğrencilere dağıtılan Nutuk kitabı önsöz ve de başlangıç bölümünde bir siyasi parti liderinin, bir siyasi anlayışın propagandasının yapılmasını doğru bulmadığımızı belirtmek isteriz. Bilinmelidir ki Mustafa Kemal Atatürk Siyaset üzeridir ve bu ülkenin kurucusudur. Keşke içerisinde hiç bir siyasi anlayışın övüldüğü sözcükler geçirilmese idi. Günlük kısır siyasi çekişmelerin yaşandığı ülke siyasetinin gencecik dimağlara sokularak ülke geleceğine hiç bir yararı olmadığı açıkça görülen kamplaşmaların küçük yaşlardan başlayarak sürdürülmesi Milli Eğitimin temel ilkelerine de aykırıdır. Ancak yine de Nutuk ile öğrencilerin buluşturulması konusunun tarafımızdan övgü ile karşılandığını ancak sözünü ettiğimiz çekincelerimizin de kayda geçirildiğini kamuoyu ile saygıyla paylaşırız. “
Haber: Selahattin Birgili

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: