87 yaşındaki Aişe ninenin yaşam mücadelesi

Menteşe’de yürüme kaybı ve kronik rahatsızlıkları bulunduğu için temel ihtiyaçlarını dahi gidermekte güçlük çeken yaşlı kadın, iki oda evinde yaşam mücadelesi veriyor.

Tekerlek monte edilerek tahtadan yapılan bir aparat yardımıyla evinin bahçesinde köpek ve iki kedisine bakmaya çalışan yaşlı kadın, yetkililerden yardım bekliyor.

Muğla’nın Menteşe ilçesinde yürüme kaybı ve kronik rahatsızlıkları bulunduğu için temel ihtiyaçlarını dahi gidermekte güçlük çeken yaşlı kadın, iki oda evinde yaşam mücadelesi çekiyor.

Ortaköy Mahallesi’nde yalnız yaşayan 87 yaşındaki Aişe Kurkmaz, iki oda evinde komşularının ve yakınlarının desteğiyle hayatını sürdürüyor.

Kurkmaz, yaklaşık 15 yıl önce geçirdiği rahatsızlık nedeniyle yürüme kaybı yaşayarak birçok işini göremez hale geldi. 8 sene önce de eşi Ali Osman Kurkmaz’ı kaybeden yaşlı kadına, 672 lira yaşlılık maaşı bağlandı ve evi Menteşe Kaymakamlığı’nın destekleriyle yaptırıldı.

Elleriyle sürünerek tekerlek monte edilen ve tahtadan yapılan bir aparat yardımıyla evinin bahçesinde günlük ihtiyaçlarını gidermek için mücadele veren Kurkmaz, iki kedisi ve bir köpeğiyle hayata tutunmaya çabalıyor.

Yoldan geçen bir vatandaşın ihbarıyla Menteşe Belediyesi tarafından yemek yardımı yapılmaya başlanan Kurkmaz, ayağa kalkamadığı için yüksek bir yere koyamadığı yemekleri, hayvanlar yemesin diye kullanmadığı çamaşır makinesi içinde muhafaza ediyor.

Kurkmaz, tek parça eski giysileriyle bir odası adeta depoya dönen evinin hijyen şartlarına uygun olmayan soğuk odasında, beton zemine serdiği yastık ve battaniye üzerinde yatıyor.

Aişe Kurkmaz, 14 yıldır ayaklarının tutmadığını söyledi.

Menteşe Belediyesi ekiplerinin kendisine yemek getirdiğini belirten Kurkmaz, “Daha önce komşular yemek getirirdi. Ölmedik oğlum. Her şey gitti de biz dikildik kaldık. Ne yapalım. Tecellimiz böyleymiş. Devletimize Allah zeval vermesin.” dedi.

Yaşlı kadın, beslediği kedi yavrularından 3’ünün öldüğünü, 2 kedisi ve bir köpeğiyle yaşadığını belirterek, “Yavrularım burada olsa bakmaz mı bana? Ama böyle bakan olmayınca çok zor. 8 kere harp gördüm. Yaşımı kendi aklımdan söylüyorum. 14 yıldır ayaklarım tutmuyor. Eşim Ali Osman bile öleli 8 sene oldu. Oğlum Halil öleli ise 42 sene oluyor.” diye konuştu.

“YARDIM BEKLİYORUM”

Tek başına kişisel temizliğini yapamadığı belirten Kurkmaz, şunları kaydetti:

“Kızım 15 günden 15 güne yıkıyor beni. Yemeğim geliyor. Yemeği kediler yemesin diye çamaşır makinesinin içine koyuyorum. Kapılar kapanmıyor. Yardım bekliyorum. Ayağımdaki terliği, ayakkabıyı eller alıverdi. Elin kıyafetini giyemem ama kıyafete ihtiyacım var. Ayakkabı alıverin ayakçığıma. Baksınlar bana.”

Kurkmaz, sürekli namaz kılıp dua ettiğini dile getirerek, kefenliğini ve mezar tahtalarını da aldığını ifade etti.

Kabirde, Münker ve Nekir Melekleri’nin soracağı soruların cevabını unutmamak için sürekli tekrar eden yaşlı kadın, kedileri ve köpeği için “Sizi bırakıp da ben nere giderim?  Kim alır beni?” diye gözyaşı göktü.    

Haber: Osman AKÇA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı