112 AÇM ve Kızılay’ın kampanyasına büyük katılım

Ülke genelinde örnek merkez olarak gösterilen Muğla 112 Acil Çağrı Merkezi (AÇM) ve Türk Kızılayı Muğla Şubesi tarafından düzenlenen Kan Bağışı Kampanyasına büyük bir katalım gerçekleşti.


Farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen 112 Acil Çağrı Merkezi ve Türk Kızılay’ının düzenlediği kan bağışı etkinliğine, Jandarma, İtfaiye, Sağlık, KYK, Orman, Acil Çağrı Merkezi çalışanları ve vatandaşlar katıldı
Muğla 112 AÇM Müdürü Kamil Karakaya kampanya ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Ülkemizde yardım talep ve ihbarlar, çeşitli kurumlara ait 155-156-158-110-112-177 vb. acil yardım telefonlarına yapılıyor. Ancak acil yardım numaralarının muhtelif ve çok sayıda olması nedeniyle uygulanmasında zorluklar çekildiği de biliniyor. Ayrıca karşılaşılan olayın hangi kurumu veya kurumları ne derecede ilgilendirdiği veya önceliğin hangisinde olduğu hususunda tereddüde düşülmesi ve birkaç kurumu ilgilendiren bir olay karşısında tüm irtibat telefonları bilinse bile, ayrı numaralar aranmak durumunda kalınması nedeniyle, zaman ve kaynak israfı ile birlikte can ve mal kayıpları da yaşanabilmektedir.
10 Kasım 2015 tarihinde faaliyete geçen Muğla 112 Acil Çağrı Merkezi ülke genelinde faal olan 45 Acil Çağrı Merkezinden biri olarak, 8 kurum ile birlikte görev yapmaktadır. Yıllık 1.200.000 çağrıya yanıt verilmekte olup, bunların % 30 u gereksiz ve asılsız çağrı ve ihbarlardan oluşmakta olup, bu konuda idari ve adli işlemler hassasiyetle yerine getirilmektedir. Muğla ili gereksiz arama konusunda ülke ortalamasının çok altında ve ilk iki ilden birisidir. Bu Muğlalıların acil yardımlar için kurulan 112 hattının gereksiz aranmasının sebep olacağı sorunları bilerek, komşusunu, hemşerisini, konuklarını mağdur etmeme bilincinin en büyük göstergesidir.” Dedi.
Kanın Türkiye’deki en önemli ihtiyaçlardan bir tanesi olduğunu belirten Türk Kızılay’ı Muğla Şube Başkanı Yusuf Kayacık ise; “Özellikle kış aylarında kan bağışlarında düşme oluyor. Yaşadığımız afetler de kan bağışının ne kadar önemli olduğunu tekrar gösterdi. Bu anlamda 112 Acil Çağrı Merkezi gibi kurumların kan bağışına destek vermesi önem arz ediyor.” ifadesini kullandı.
Kızılay’a gönüllü olarak kan bağışı yapan çalışanlara ve vatandaşlara Teşekkür Belgesi verildi.
Haber: Türker Çermik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: