YASAKLAR YASAKLAR

Malum Covid-19 “belası” yüzünden hayatımızda bir çok şey artık eskisi gibi gitmiyor, ancak bazılarımızın hayatı ve işi daha da karmaşık hal almış bulunmakta.

Aylardır birileri bağırıyor ve sesini duyurmaya çalışıyor, gündem yaratmaya çalışıyor ancak çoğumuz bencillik ve korkaklık duygusu ile bu insanların sesini duymak istemiyoruz, nasıl olsa bizim problemimiz değil diye düşünerek..

Başta Alone Bar ve Cheers Bar’ ın başını çektiği bir çok esnaf sırf restoran ruhsatına sahip olamadıkları için işyerlerini açamamakta, peki neden? Yasaklar Yasaklar…

Peki, nasıl bir yasak bu ya da nasıl bir düzenleme uygulanan?

Peki, esnaflık ve birlik toplum olmanın verdiği moral, motivasyon böyle mi olmalı?

Evet bazıları hala mekanlarını işletebilmekte, para kazanmakta, lakin yanı başındaki ya da karşısındaki esnaf aylardır iş yapamamakta! Ne için, tepeden inme ve korkak idareciler yüzünden!

Aman biz arada kalmayalım da onlar da açmayıversin!

Bu düzenleme hukuktaki ne eşitlik ilkesine ne de kamu düzenine ilişkindir. Öyle olsa insanların kucak kucağa oturduğu onca cafe, bar ve işletme mevcut iken ..

Karaborsa durumu doğuran bu düzenlemenin başta yerel yönetimler ve merkezi idarenin ajanları olmak üzere yeniden gözden geçirilip makul bir düzeye çekilmesi zaruridir, aksi takdirde biri yer biri bakar durumu doğacaktır ki bu durum ne toplum olmanın ne de eşit yurttaşlar olmamıza uygundur.

Ha bunun yanında yasaklar dışında bir de başka bir esnafı şikayet etme müessesesi doğmuştur ki bu konuda edep usulleri çerçevesinde konuşmak dahi güçtür.

Daha açık konuşmak gerekirse aynı ürünü satan bir işletme açık iken başka işletmeye izin vermemek karşısında bu yasağa maruz kalan işletme sahiblerinin sabrı da takdire şayandır.

Aksi takdirde…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir