Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Yarıyıl tatilini öğrenciler nasıl geçirmeli? Ebeveynler bu süreçte ne yapmalı?

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB)

Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki 20 milyonu aşkın öğrenci, bugün karnelerini alarak yarıyıl tatiline girdi.

Uzun ve tempolu dönemi geride bırakan öğrenciler yarıyıl tatilini nasıl değerlendirmeli, ebeveynler bu süreçte çocuklarla nasıl vakit geçirmeli?
Uzmanlara göre, tatilde çocuğun istekleri de dikkate alınarak, birlikte planlamak gerekiyor.

Uzmanların tavsiyelerine göre ara tatilde çocuklar ve ebeveynler tatili şu şekilde değerlendirebilirler;
Tablet ve bilgisayar kullanım sürelerini birlikte belirlemelidirler. Tablet ve bilgisayar kullanım sürelerini birlikte belirleyin. Ödev verilmişse ödevleri son güne ya da son haftaya bırakmayın, günlere bölerek işinizi kolaylaştırın.

BİRLİKTE ZAMAN GEÇİRMENİN KEYFİNİ YAŞAYIN
Her gün çocuğunuzla birlikte keyifli aktiviteler yapmak için zaman ayırın. Bu süre içinde çocuğunuza bir şey öğretmeye çalışmadan, yönlendirmeden, eleştirmeden birlikte zaman geçirmenin keyfini yaşayın ve bunu çocuğunuza hissettirin.
Günlük özel zamanların dışında haftada 1-2 kez sinema, konser, tiyatro gibi etkinliklere katılmak çocuğun yaşamın çeşitli alanlarından keyif almayı öğrenmesine yardım edecektir.

ÇOCUKLARINIZLA BİRLİKTE MUTFAĞA GİRİN
Evde birlikte mutfağa girin, kız ya da erkek çocuk fark etmez. Mutfakta birlikte kek, börek, yemek yapmak her çocuk için keyifli ve öğreticidir.

KİTAP OKUMA SAATLERİ PLANLAYIN
Çocuğunuzla birlikte kitap okuma saatleri planlayın. Tatilin başında anne ve baba da 2 hafta içinde okuyup bitirecekleri kitapları seçip, bunları çocuklarıyla paylaşıp, her gün düzenli kitap okuma konusunda örnek olmalılar.

ÇOCUKLARIN YENİ ALANLARA YÖNELMESİNİ SAĞLAYIN
Çocuğun okul sürecinde yapamadığı spor, sanat aktivitelerinin bu dönemde gerçekleştirilebileceği, bu konuda anne ve babalar çocuklarına destek olmalılar.