DOLAR 8,86081.11%
EURO 10,38310.68%
ALTIN 497,591,37
BITCOIN 377331-2,50%
Muğla
21°

AÇIK

19:06

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
‘Yağmur Vadisi’ projesi durdu!
104 okunma

‘Yağmur Vadisi’ projesi durdu!

ABONE OL
Eylül 3, 2021 14:45
‘Yağmur Vadisi’ projesi durdu!
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gündeme geldiği gün büyük bir heyecan yaratan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) kampüsü içinde yapımına başlanan Yağmur Vadisi projesi durdu.

Türkiye’de bir ilk olan MSKÜ geliştirdiği ‘Yağmur Vadisi projesi yarım kaldı. Geçtiğimiz aylarda kampüs içinde iş makineleriyle başlatılan çalışmalar durdu. Proje kapsamında bölgede yapılacak olan göletlerin inşası için ağaç kesimi de yapıldığı iddia edilirken, proje yürütücüleri tarafından böyle bir olayın olmadığı belirtilmişti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yayınladığı kuraklık haritasına göre ‘kırmızı’ seviyede olan Muğla’da  MSKÜ bünyesinde ‘Yağmur Vadisi’ projesi geliştirilmişti. Projenin inşası başladığı günlerde  projenin mimarlarından MSKÜ Su Kaynakları Anabilim Dalı Başkanı Ceyhun Özçelik, ” Yağmur Vadisi Projesi, üniversitemizin kampüsü ve bu kampüsü besleyen havzalardan gelen yağmur sularını derleyerek, artan kuraklık etkisini azaltmak ve su arzında meydana gelen sorunların çözümüne katkı sağlamak amacıyla, kampüs içi sulama suyu ihtiyacının karşılanmasını ve böylece kampüs içi içme suyu kaynaklarının etkin kullanılmasını hedeflemektedir.” Demişti.

blank

PROJEDE NELER VAR

Hayata geçirildiği sırada heyecan yaratan Yağmur Vadisi projesinde ilk olarak 6 gölet yapılacak.  Vadiyi besleyen yamaçlardan gelen yüzey altı akışı, vadi boyunca üniversite binalarının çatılarında derlenen sular, kampüs içi geçirimsiz yüzeylerin yollarda oluşturdukları yüzeysel akış suları vadi içerisindeki göletlerde sulama ve rekreasyon amaçlı kullanılmak üzere toplanacak. İlk etap çalışmalarında, mevcut göletlerle beraber irili ufaklı 6 adet gölet oluşturulması planlanıyor. Göletlerde toplanan sular, oluşturulan yapay derelerle birbirine bağlanarak farklı noktadaki sulamalarda kullanılacak üst kottan en alt kota doğru hareketli bir su hacmi elde edilecek. Yağış ve yüzeysel akış sularının getirdiği askıda katı maddeler ve rusübat, gölet ve vadi girişlerinde oluşturulacak kum/çakıl filtreleriyle tutularak vadi içerisindeki suyun kalitesi denetim altına alınacak.

Yağış dönemlerinde göletlerde depolanan su, kurak dönemlerde bir rezerv olmanın yanı sıra, göletler arasında sirkülasyon ile vadi içerisinde bir doğal yaşam alanı oluşturacak.  Vadi içerisinde, çalışma alanları, seyir terasları, piknik alanları, dinlence ve spor alanları tasarlanıyor. Trekking, hiking gibi farklı eğim ve koşullarda gerçekleştirilen doğa yürüyüşü alanları oluşturulacak.

ÇALIŞMALAR DURDU

Projenin hayata geçirilmesi ile birlikte geçtiğimiz aylarda iş makineleri bölgede çalışmalara başlamıştı. Hızlı bir şekilde yürütülen çalışmalar geçtiğimiz günlerde durduruldu ve çalışmalara geçici bir süre ara verildiği öğrenildi.

Zemin çalışmaları sırasında bölgede ağaç kesimlerinin yapıldığı iddia edilmiş fakat proje kapsamında herhangi bir ağaç kesimi işleminin yapılmadığı belirtilmişti.

Projenin devam edip etmeyeceği ise merak konusu.

HABER MERKEZİ

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP