Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Vali İdris Akbıyık’tan Turizm Haftası Mesajı

Muğla Valisi Dr. İdris

Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, Turizm Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası ile ilgili Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık bir mesaj yayımladı.
Akbıyık mesajında şu ifadelere yer verdi;
“Toplumumuzda; turizm farkındalığını arttırmak, özellikle iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm faaliyetlerine katılımını sağlamak amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arası Turizm Haftası olarak kutlanmaktadır.
Ege ve Akdeniz’e kıyısı olan eşsiz doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla dikkatleri çeken, sahip olduğu benzersiz destinasyonları ile her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Muğla, ülkemizin Güney Ege’den dünyaya açılan penceresidir.
Muğla’mız kitle turizminin yanında alternatif turizmin her çeşidine imkân sağlayan iklimi, coğrafi özellikleri, tarihi değerleri, Bodrum, Fethiye, Marmaris gibi dünyaca ünlü tatil destinasyonları, 1484 km kıyı şeridinde bulunan el değmemiş koyları, kendine has mutfağı ve misafirperver insanıyla ülkemiz turizminin parlayan yıldızıdır. Nitekim 2023 yılında ilimizi ziyaret eden yabancı turist sayısı bir önceki yıla göre artış göstererek 3 milyon 395 bin 947’ye ulaşmış, yerli turistlerle bu rakam 10 milyonu bulmuştur.
Son yıllarda spor turizminde büyük bir ivme yakalayan ilimiz, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışları, Yamaç Paraşütü Dünya Akro Kupası Süper Finali, Plaj Güreşi Dünya Şampiyonası gibi pek çok prestijli uluslararası spor organizasyonuna başarıyla ev sahipliği yapmış, yapmaya devam etmektedir. O nedenle ilimizin spor turizminde sahip olduğu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirecek ve sürdürülebilirliğini sağlayacak yeni yatırım ve projelerle Muğla’mızı spor turizminde cazibe merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz.
Muğla tarihi dokusuyla da dikkatleri üzerine çekmektedir. Pek çok medeniyetin izlerini taşıyan ilimiz, adeta açık hava müzesi konumundadır. Sahip olduğu tarihsel dokunun gün yüzüne çıkarılması, tarihi yapıların restorasyonu, antik kentlerde yürütülen çevre düzenlemesi, aydınlatma gibi çalışmalarla ilimiz, kültür turizminde büyük bir mesafe kat etmiştir.”