Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam
Header reklam

Vali İdris Akbıyık, “Muğla’da İhracat 1 milyar Doları Aştı”

Muğla’nın ekonomik durumu ve

Muğla’nın ekonomik durumu ve potansiyeli ile üretim ve istihdam konuları değerlendirilerek, Muğla ekonomisinin daha da gelişmesi için gerçekleştirilecek çalışmaların görüşüldüğü İl Ekonomi Toplantısı Muğla Valisi İdris Akbıyık Başkanlığında gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantıda konuşan Vali İdris Akbıyık, ilin genel durumu hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Muğla’nın, Türkiye’nin 24’üncü büyük ili olduğunu, sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinde sekizinci sırada yer aldığını söyleyen Vali İdris Akbıyık, dış ticarette 2002 yılında 39 milyon dolar düzeyinde gerçekleşen ihracatın, 2023 Kasım sonu itibariyle 1 milyar doları aştığını, Kasım sonu itibariyle 3 milyon 336 bin 804 yabancı turistin de Muğla’da konakladığını söyledi.

Toplam istihdamın 400 bin civarında olduğu kentte işgücüne katılım oranının yüzde 54 olduğunu belirten Vali İdris Akbıyık, “İşsizlik oranı yüzde 8,6 ile Türkiye ortalamasının altındadır. İstihdamın yüzde 17’si tarım, yüzde 55’i hizmetler, yüzde 22’si sanayi ve yüzde 6’sı inşaat sektöründe gerçekleşmektedir. Turist sayısı ve turizm gelirleri bakımından İstanbul ve Antalya’nın ardından 3’üncü büyük il konumundadır.” dedi.

2023 yılında 232 bin 330 yamaç paraşütü atlayışı gerçekleştirildiğine işaret eden Vali İdris Akbıyık, “Dış ticarette 2002 yılında 39 milyon dolar düzeyinde gerçekleşen ihracat 2023 Kasım sonu itibariyle 1 milyar doları aştı. Kasım sonu itibariyle 3 Milyon 336 bin 804 yabancı turist İlimizde konakladı.” diye konuştu.

Vali İdris Akbıyık 2023 yılında 170 bin 150 ton su ürünleri, 354 bin 58 ton narenciye, 245 bin 119 ton zeytin üretildiğini vurgulayarak, ülke sıralamasında altıncı sırada yer alan mermerciliğin 8 bin kişiye istihdam sağlayarak yıllık 60 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirtti.

Toplantıda kentte yapımı devam eden projeler hakkında da bilgi veren Vali İdris Akbıyık, 28 antik kente 12 ay boyunca sürdürülen kazı çalışmaları için Muğla Valiliği Yatırım İzleme Ve Koordinasyon Başkanlığınca yaklaşık 50 milyon lira destek sağlandığını kaydetti.

Karşılıklı görüş alışverişi ve değerlendirmelerde bulunulmasının ardından toplantı sona erdi.