Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
kule reklam
kule reklam

Uzman isim tek tek hesapladı, Emekli maaşları zam oranları listesi

SGK uzmanı Özgür Erdursun,

SGK uzmanı Özgür Erdursun, enflasyon tahminlerinin gerçekleşmesi durumunda, SSK ve Bağ-Kur emeklilerin yüzde 40.28 kamu emeklilerine ise yüzde 49,8 zam yapılacağını hesapladı.

Yapılan zamlar alım gücünü artırmaya çok yardımcı olmasa da emekliler yüzlerini yeni yıl zammına çevirmiş durumda. Maaş zam oranları süreç içinde şekillenecek olsa da konunun uzmanları emekli maaşı hesaplaması ve tahminlerini paylaşıyor.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun da emeklilere yapılacağını düşündüğü zam oranlarını takipçileriyle paylaştı. Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisinin yüzde 68.01 olduğunu anımsatan SGK Uzmanı Özgür Erdursun, bu oranın gerçekleşmesi halinde emekli maaşı zam oranı ne olabilir hususunda rakamları paylaştı.

SGK Uzmanı Özgür Erdursun’un emekli maaşı zam oranı hakkında yaptığı paylaşım şöyle:

Merkez Bankasının enflasyon beklentisi %68.01 oldu! Bu oran gerçekleşirse, 2023 1.dönemde %19.77 oranında altı aylık enflasyon gerçekleşmişti, yıllık %68.01 için 2023 2. dönemde enflasyonun %40.28 oranında gerçekleşmesi anlamına geliyor. SSK ve Bağ-Kur’dan emekliler 2023’ün 2. döneminde çıkan enflasyonu, emekli aylıklarına enflasyon farkı olarak alırlar, memurlar ve memur emeklileri ise, enflasyon farkına ilave toplu sözleşme ile hak ettikleri zammı (15-6= %9)da ilave olarak alırlar.
Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emeklilerine %40.28 enflasyon farkı(zam) verilir.
Memur ve memur emeklilerine ise enflasyon farkı+zam toplam % 49.28 oranında artış yapılır. Ayrıca bu oranlar gerçekleşir ise 2023 değil de 2024’de emeklilik müracaatında bulunanlar yaklaşık %7 daha fazla emekli aylığı alırlar.”