Türkiye’nin ilk kadın valisinden ziyaret

Türkiye’nin ilk kadın valisi olarak Muğla’da 1991-1995 yılları arasında görev yapan Lale Aytaman, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü ziyaret etti.

Türkiye’nin ilk kadın valisi olan ve ilk görevini 1991-1995 yılları arasında Muğla’da yapan Lale Aytaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü makamında ziyaret etti. Aytaman, kadının el emeğinin değerlendirilmesi amacıyla kurduğu Muğla El Sanatları’nı (MELSA) 26 yıl sonra yeniden ziyaret etti.

Muğla’da neler olup bittiğini sürekli takip ettiğini söyleyen Aytaman, Muğla’nın çok düzenli bir kent haline geldiğini ve burada yaşayanların çok şanslı olduğunu söyledi. Aytaman, “Şehre girerken inanın ki içim açıldı. Çok güzel ve düzenli bir kente giriyoruz dedim. Burada yaşayanlar gerçekten çok şanslı. Sizlere hizmetlerinizden dolayı teşekkür ederim. Muğla’da ne oluyor ne bitiyor hepsini yakından takip ediyorum” dedi.

Görev yaptığı dönemde özellikle kadınların üretime katılmaları ve alternatif üretim kaynakları yaratmak için önemli çalışmalar yapan Lale Aytaman bu kapsamda MELSA’yı kurmuş ve özellikle yaygın olan tütün üretimine alternatif oluşturmuştur. Yıllar sonra MELSA’yı tekrar ziyaret eden Aytaman, “Ben İpek böcekliği üretimini başlatırken gerçekten kadın istihdamını arttırmak istedim. Bu kapsamda Yeşilyurt’ta küçük bir el dokumacılığı müzesinin kurulmasını değerli başkanımızdan talep ediyorum. Benim elimde de çok kıymetli ürünler var. Bunları kıyıp da bir yere veremiyorum. Ancak size güveniyorum. Elimdeki tüm ürünleri size vermeye hazırım. Ben Osman Başkanıma güveniyorum” dedi.

Başkan Gürün ise, Aytaman’ın Muğla için çok değerli bir isim olduğunu ve yıllar geçmesine rağmen Muğla’ya yapılacak hizmetler ile ilgili sürekli görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.