DOLAR 8,86701.19%
EURO 10,47991.21%
ALTIN 499,051,70
BITCOIN 3855151,52%
Muğla
25°

AZ BULUTLU

19:03

AKŞAM'A KALAN SÜRE

  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
blank
Türkiye’de Doktora yapıp Avrupa’da fırıncı olmak ister misin?
1996 okunma

Türkiye’de Doktora yapıp Avrupa’da fırıncı olmak ister misin?

ABONE OL
Temmuz 17, 2021 11:07
Türkiye’de Doktora yapıp Avrupa’da fırıncı olmak ister misin?
blank
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de gençler arasında sigara, alkol ve uyuşturucu vb. alışkanlıklar hızlı bir şekilde artıyor. Bununla birlikte gençler üzerindeki araştırma çeşitliliği ve sayısı da her geçen gün artış gösteriyor. Ve tüm araştırmaların sonucu olarak “gençlerin borçlu, mutsuz ve gelecek kaygısı içinde” oldukları görülüyor.

Son dönemlerin en çok tartışılan kurumlarından biri olan TÜİK’e göre; Türkiye nüfusunun %15,4’ü 15-24 yaş aralığında ve iş arayan her dört gençten biri işsiz. Gene TÜİK’e göre; Türkiye’deki genç nüfusun %14,2’si mutsuz olduğunu söylüyor.

Yeditepe Üniversitesi ve MAK Danışmanlık iş birliği ile 18-29 yaş grubu gençlerle gerçekleştirilen en kapsamlı “Gençlik Araştırması” raporuna göre ise; Türkiye’de gençlerin %50.5’ i mutlu değil. Aynı araştırmaya göre; gençlerin %77.6’sı Türkiye’de işe girebilmek için torpilin liyakatten daha etkili olduğunu düşünüyor.

“Bu ülkeyi yönetiyor olsanız öncelikle çözeceğiniz sorun ne olurdu?” sorusuna gençlerin %46.7’si işsizlik/istihdam sorunu cevabını verirken, %8.8’i hayat pahalılığı, %7.6’sı ise adalet cevabını vermiş.

“Eğitim veya iş amaçlı bir başka ülkede geçici süreli yaşama fırsatı tanınsa yurt dışına gitmek ister misiniz?” sorusuna gençlerin %76.2’si “Evet kesinlikle giderim”, Kalıcı olarak bir başka ülkenin vatandaşlığı verildiğinde “Evet terk eder giderim” diyenlerin oranı %64 iken, yalnızca %14’ü “Ülkemde kalırım” cevabını vermiş.

Ardından sorulan “Neden başka bir ülkede yaşarsınız?” sorusuna ise gençlerin %59’u “Daha iyi bir gelecek” cevabını verirken, %14.6’sı “Daha huzurlu hayat”, %6’sı adalet/eşitlik ve %20.4’ü ise “diğerleri” cevabını vermiş.

Rakamlar kokutucu ve her geçen gün artacak gibi görünüyor. Bu rakamların dışında Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde Yüksek Lisansını yapan arkadaşım Amerika’ya pizzacıda garson olarak çalışmaya gitti. Tarih Bölümünde Doktora yapan arkadaşım İsviçre’de fırında çalışma hayali kuruyor.

Ülkenin vahameti ortada…

Bu ülkenin çocukları ve gençleri mutsuz ve kaygılıysa, bu ülkenin siyasetçileri ve idarecileri daha çok kaygılanmalı, daha çok korkmalılar.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP