Turistler neden geliyor?

Ülkemiz dünya turizminin önemli ülkelerinden birisi. Ülkemiz turizmi içinde de Muğla çok büyük bir öneme sahip. Muğla her yıl binlerce yabancı turist ağırlıyor. Muğla, sadece güneş, deniz ve kumdan ibaret değil elbette. Muğla’nın müthiş bir kültürel ve tarihi potansiyeli de var. 150’ye yakın antik kenti, birbirinden güzel doğal ve tarihi güzellikleri bünyesinde barındırıyor.

Son yıllarda turizmin 12 aya yayılması, Muğla turizminin güneş-deniz-kum üçgeninden çıkarılarak kültürel ve tarihi destinasyonların turizme sunulması için ilgili kurumlar önemli çalışmalar yapıyor ve bunun sonuçlarını önümüzdeki yıllarda göreceğiz diye umuyorum.

Peki yabancı turistler ülkemize ve Muğla’ya neden geliyor, onları çeken ne?

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER), AGS Global firması ile birlikte yaptığı araştırmayla yabancı yatırımcılarını değerlendirdi. Rapora göre, Türkiye’den gayrimenkul satın alırken Ürdünlüler yatırımı ve vatandaşlık almayı, Ruslar kısa süreli tatili ve emekliliği, İngilizler ise kalıcı hayat kurmayı ve eğitimi ilk sıraya koyuyor.

GİGDER ile AGS Global firmasının hazırladığı “Rekabet ve İlham: Türkiye’de Yabancı Gayrimenkul Yatırımlarının Geleceğini İhracat Odaklı Yeniden Düşünmek” raporuna göre, Türkiye’de 2015-2020 yılları arasında konut satışı yüzde 16,3 büyüme kaydetti. 2015 yılında yüzde 1,7 olan yabancıya konut satışı oranı 2020 yılı sonunda yüzde 2,7’ye yükseldi.

İlk sırada yatırım, ikinci sırada tatil var

48 farklı ülkeden, Türkiye’nin 12 şehrinde gayrimenkul yatırım geçmişi olan toplam 410 uluslararası yatırımcıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, yabancıların Türkiye’den gayrimenkul alma nedenlerinin başında yüzde 45,4 ile yatırım geliyor. Yatırımı sırayla yüzde 30,5 ile kısa süreli tatil, yüzde 27,8 ile kalıcı hayat, yüzde 27,6 ile vatandaşlık, yüzde 23,7 ile emeklilik izliyor.

İngilizlerin yarısı kalıcı

Ülkelere göre yatırım sebepleri incelendiğinde, Ürdün vatandaşlarının yüzde 89,5 ile yatırım amacıyla ve yüzde 84,2 ile vatandaşlık almak için Türkiye’den gayrimenkul satın aldığı görülüyor. Rusların amacı yüzde 76,5 ile kısa süreli tatil ve yüzde 35,3 ile emeklilik olurken, İngiltere vatandaşları yüzde 50’lik oranla kalıcı hayat kurma ve yüzde 25 ile eğitim amacıyla gayrimenkul satın alıyor. Araştırmada İranlılar yüzde 46,2 ile oturma izni ve yüzde 23,1 ile ticari nedenlerle gayrimenkul satın alan ülkeler arasında gösteriliyor.

Yabancı yatırımcının aldığı gayrimenkulün illere dağılımı sıralamasına göre İstanbul yüzde 61 ile ilk sırayı alırken, onu yüzde 27,4 ile Antalya takip ediyor.  Antalya’yı da hem gelen turist sayısı açısından hem de tercih açısından Muğla izliyor.

Başta da dediğim gibi gerek ülkemizde gerekse Muğla’da turistlerin önüne deniz-güneş-kum üçgeninin dışında alternatif turizm destinasyonları sunabilirsek, hem gelen turist sayısını hem de turizm gelirlerini artırabiliriz hem de yılın 12 ayına yayarak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.