DOLAR

8,6580

1.42%
EURO

10,1795

0.81%
ALTIN(gr)

487,65

1,55%
BİST 100

1.419,43

0.10%
  • Hamburger Menü 1
  • Hamburger Menü 2
  • Hamburger Menü 3
  • Hamburger Menü 4
  • Hamburger Menü 5
  • Hamburger Menü 6
  • Hamburger Menü 7
blank
TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER ORMAN ALANLARINDA: “SİZİN İÇİN NE YAPABİLİRİZ?”
115 okunma

TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER ORMAN ALANLARINDA: “SİZİN İÇİN NE YAPABİLİRİZ?”

ABONE OL
Eylül 8, 2021 14:05
TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER ORMAN ALANLARINDA: “SİZİN İÇİN NE YAPABİLİRİZ?”
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TürkiyeOdalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu, orman yangınlarından etkilenerek gelir kaynaklarını kaybeden mahallere yardımcı olmak ve bu mahallelerin kalkındırılması amacıyla proje üretmek için Milas’a geldi.

TOBB KGK Başkanı Nurten Öztürk ve bazı yönetim kurulu üyeleri, Muğla KGK İl İcra Komitesi Başkanı Mehtap Çahan ve Muğla KGK üyeleri Milas’ta orman yangını geçiren mahalleri ziyaret ettiler. Türkevleri, Çökertme ve Bozalan mahallelerinde yanan alanları gören kadın girişimciler Çökertme mahallesinde mahalle halkıyla görüşerek sorunlarını ve istemlerini not ettiler.

TOBB KGK Başkanı Nurten Öztürk, amaçlarının yangından etkilenen ve zeytinden çam balı üretimine dek gelir kaynaklarını kaybeden mahalleleri kalkındırabilmek için neler yapılabileceğini görmek ve bu konuda projeler üretmek üzere bölgeye geldiklerini bildirdi.

Çökertmeliler, Kadın Girişimcilere temel geçim kaynaklarının zeytin, zeytinyağı, bal, doğadan kekik, adaçayı toplamak ve hayvancılık olduğunu belirterek “Zeytinliklerimiz yandı. En az 10 yıl zeytin, zeytinyağı alamayız. Arılarımızın besleneceği, bal alacağı çam ormanları, çiçek açan bitkiler yanıp yok oldu. Toplayabileceğimiz adaçayı, kekik kalmadı.  Hayvanlarımızı otlatacağımız alanlar da yandı. Elimizde gelir getirecek tek şey kaldı o da halı dokumak. Fakat dokuduğumuz halılara alıcı bulamıyoruz. Sütümüzü para ettiremiyoruz. Sütlerimizin değerlendirilebilmesi için süt birliğimiz olsa iyi olur” dediler.

Çökertme mahalle muhtarlığı azası Süleyman Aydın da durumlarını yerinde görmek ve sorunlarının çözümüne yardımcı olmak için kendilerini ziyarete gelen TOBB KGK Başkanı Nurten Özürk ve KGK üyelerine teşekkür etti. Süleyman Aydın yangın sürecinde ve sonrasında yaşadıkları sorunları anlattı ve mahallelerinde yangında yanan veya zarar gören evlerini kendilerinin yapmak veya onarmak istediklerini belirterek buna izin verilmesini istedi.

Haber : Esma Turan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP